Floorball Champions Cup
IFF
     
Wednesday 02.10.2013 10:00
Tigers  3 — 4  Rönnby IBK
Tigers  —  Rönnby IBK
Wednesday 02.10.2013 13:00
Alligator Malans  10 — 2  SK Lielvarde
Alligator Malans  —  SK Lielvarde
Wednesday 02.10.2013 15:30
Classic  5 — 4  Piranha Chur
Classic  —  Piranha Chur
Wednesday 02.10.2013 18:30
Falun  5 — 1  Classic
Falun  —  Classic
Thursday 03.10.2013 10:00
Vitkovice  3 — 10  Falun
Vitkovice  —  Falun
Thursday 03.10.2013 13:00
SB-Pro  6 — 1  Tigers
SB-Pro  —  Tigers
Thursday 03.10.2013 17:30
Sveiva  1 — 10  Classic
Sveiva  —  Classic
Thursday 03.10.2013 20:15
SPV  6 — 3  Alligator Malans
SPV  —  Alligator Malans
Friday 04.10.2013 10:00
Piranha Chur  5 — 1  Sveiva
Piranha Chur  —  Sveiva
Friday 04.10.2013 10:00
Rönnby IBK  5 — 2  SB-Pro
Rönnby IBK  —  SB-Pro
Friday 04.10.2013 18:00
Classic  9 — 0  Vitkovice
Classic  —  Vitkovice
Friday 04.10.2013 20:45
SK Lielvarde  3 — 11  SPV
SK Lielvarde  —  SPV
Saturday 05.10.2013 10:00
Rönnby IBK  9 — 2  Piranha Chur
Rönnby IBK  —  Piranha Chur
Saturday 05.10.2013 13:00
Classic  2 — 3  SB-Pro
Classic  —  SB-Pro
Saturday 05.10.2013 16:00
SPV  4 — 2  Classic
SPV  —  Classic
Saturday 05.10.2013 19:00
Falun  8 — 6  Alligator Malans
Falun  —  Alligator Malans
Sunday 06.10.2013 13:00
Rönnby IBK  4 — 3  SB-Pro
Rönnby IBK  —  SB-Pro
Sunday 06.10.2013 16:15
SPV  5 — 7  Falun
SPV  —  Falun

Champions Cup 2013 tournament

The Champions Cup is the championship tournament for the European Top Club teams. The tournament will be played with 12 teams (6 men´s teams and 6 women´s teams) October 2nd - 6th 2013 in Tampere, Finland.

The winner of the Champions Cup receives 10 000 CHF of prize money and the runer-up receives 5 000 CHF of prize money. Also the reigning EuroFloorball Champion receives EFC of 5 000 CHF, if participating in the CC.

The full match schedule can be downloaded here: CC 2013 Match Schedule and the Champions Cup tournament model is found in the Champions Cup Regulations.

Men


Group A
Group B
SPV (seeded 1st) IBF Falun (seeded 2nd)
UHC Alligator Malans (seeded 4th)1.SC WOOW Vitkovice (seeded 3rd)

SK Lielvarde (EFC 2012 Champion) SC Classic (2nd team of organiser)


Women


Group A
Group B
Rönnby IBK (seeded 1st) SC Classic (seeded 2nd)
Herbadent SJM Praha 11 (seeded 4th) Piranha Chur (seeded 3rd)
SB-Pro (2nd team of organiser) Sveiva IB (EFC 2012 Champion)

Men's standings
TeamMWTLGF-GAPTS
1.SPV220017-66
2.Alligator Malans210113-83
3.SK Lielvarde20025-210
Women's standings
TeamMWTLGF-GAPTS
1.Rönnby IBK22009-55
2.SB-Pro21018-63
3.Herbadent20024-101
Top Scorers
Goalie statistics
PlayerTeamMSG%
1.Mans Parsjo-TegnerFalun415383.33
2.Pekka NieminenClassic339981.25
3.Jarno IhmeSPV4491280.32
4.Roman CiompaVitkovice28280.00
5.Johan RehnFalun4451278.94