IFF
ORGANISATION
Central Board
Committees
Member Associations
Athletes Commission
Office Contacts
AOFC
Referee Observers
Referees
Other Countries
Member Statistics
Finances
Meetings
ParaFloorball
IFF Today and History in short
IFF Strategic Documents and Policies
EVENTS
Past events & organisers
World Championships
The World Games
Champions Cup
EuroFloorball Cup
EuroFloorball Challenge
SEA Games
AOFC Cup
South East Asian Championships
Asia Pacific Floorball Championships
World University Championships
International Matches
International Club Tournaments
European Championships
Records in IFF Events
IFF Events Mobile App
DEVELOPMENT
IFF Development Programme
GoGirls! Floorball
Kids with Sticks Support Project
IFF Equipment Support
RULES & REGULATIONS
Rules of the game
IFF Regulations & Guidelines
Statutes
Certified Equipment
Permissions to use over-length stick
ANTI-DOPING & MEDICAL
Anti-Doping Rules and Regulations
Prohibited List & Therapeutic Use Exemption (TUE)
Testing Pools & Whereabouts
Doping-Control-information
Anti-Doping Information & Education
Anti-Doping Intelligence
IFF Medical Committee
IFF Injury Assessment
IFF Test Statistics
TRANSFERS
Transfer List 2018
Temporary / Student / Visitor Transfer list 2018
Transfer List 2017
Temporary / Student / Visitor Transfer list 2017
Transfer List 2016
Temporary Play List 2016
Transfer Regulations
International transfer
Visitor and Student Transfers
Temporary Play
Transfer Statistics
Previous Transfers
MATERIALS
IFF Forms
IFF Logos
Pictures
Downloads
Scientific studies of Floorball
LINKS
International organisations
IFF Member Associations
Floorball Club Links
Floorball Equipment Manufacturers
Other Floorball Links
Print
Sitemap
Search
Contacts
Quicklinks
AOFC
Certified Equipment
Champions Cup 2017
Croatia
GoGirls! Floorball
IFF Today and History in short
Member Statistics-2016-
Men´s WFC 2016
Office Contacts
ParaFloorball
Prohibited List & Therapeutic Use Exemption (TUE)
Rankings
Rules of the game
TRANSFERS
Countries
Argentina
Armenia
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Brazil
Cameroon
Canada
China
Cote d´Ivoire
Croatia
Czech Republic
Denmark
Estonia
Finland
France
Georgia
Germany
Haiti
Hong Kong
Hungary
Iceland
India
Indonesia
Iran
Ireland
Israel
Italy
Jamaica
Japan
Kenya
Korea
Latvia
Liechtenstein
Lithuania
Malaysia
Malta
Moldova
Mongolia
Mozambique
Netherlands
New Zealand
Nigeria
Norway
Pakistan
Philippines
Poland
Portugal
Romania
Russia
Serbia
Sierra Leone
Singapore
Slovakia
Slovenia
Somalia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Thailand
Turkey
Uganda
Ukraine
United Kingdom
USA
Venezuela
Bangladesh
Bosnia and Herzegovina
Bulgaria
Burkina Faso
Greece
Jordan
Kazakhstan
Luxembourg
Mali
Nepal
Qatar
Sri Lanka
Find IFF on:
IFF Events Mobile App
Flickr
Instagram
YouTube
Facebook
Twitter
Issuu web publications
Order IFF materials
Order IFF Newsletter
Statistics
Standings
Team
M
W
T
L
GF-GA
PTS
1.
IKSU
2
2
0
0
20-2
6
2.
Falun
2
2
0
0
14-6
6
3.
Tigers
2
1
1
0
11-6
4
4.
Classic
2
1
0
1
11-10
3
5.
Classic
2
1
0
1
6-6
3
6.
SPV
2
1
0
1
5-8
3
7.
Wiler-Ersigen
2
1
0
1
7-5
3
8.
Chodov
2
1
0
1
11-11
3
9.
Dietlikon
2
1
0
1
5-5
3
10.
TPS
2
0
1
1
5-18
2
11.
Weissenfels
2
0
0
2
6-14
0
12.
Sveiva
2
0
0
2
2-12
0
Scoring leaders
Player
Team
M
G
A
PTS
PIM
1.
Alexander Galante Carlstrom
Falun
2
5
2
7
0
2.
Rasmus Enstrom
Falun
2
3
4
7
0
3.
Amanda Johansson Delgado
IKSU
2
5
1
6
0
4.
Tereza Hanzlikova
Tigers
2
3
2
5
0
5.
Emelie Wibron
IKSU
2
2
3
5
0
6.
Sofia Joelsson
IKSU
2
2
3
5
2
7.
Eemeli Salin
Classic
2
3
1
4
2
8.
Miro Lehtinen
Classic
2
2
2
4
0
9.
Iveta Hyrslova
Tigers
2
2
2
4
0
10.
Martin Koutny
Chodov
2
2
2
4
0
11.
Nina Rantala
Classic
2
2
2
4
0
12.
Lassi Vanttinen
Classic
2
1
3
4
0
13.
Iza Rydfjall
IKSU
2
2
1
3
0
14.
Anssi Soini
Weissenfels
2
2
1
3
6
15.
Omar Aldeeb
Falun
2
1
2
3
0
16.
Julia Nordin
IKSU
2
1
2
3
0
17.
Tova Eriksson
IKSU
2
1
2
3
0
18.
Eliisa Alanko
Classic
2
1
2
3
0
19.
Lucia Jelinkova
Tigers
2
1
2
3
0
20.
Tom Ondrusek
Chodov
2
2
0
2
0
21.
Louisa Turton
IKSU
2
2
0
2
0
22.
Isabelle Gerig
Dietlikon
2
2
0
2
0
23.
Daniel Johnsson
Wiler-Ersigen
2
2
0
2
0
24.
Myra Aggestal
IKSU
2
2
0
2
0
25.
Jenna Saario
TPS
2
2
0
2
0
26.
Sami Johansson
Classic
2
2
0
2
0
27.
Sami Koski
SPV
2
2
0
2
0
28.
Jonas Adriansson
Falun
2
1
1
2
0
29.
Laura Rantanen
TPS
2
1
1
2
0
30.
Martina Capkova
Tigers
2
1
1
2
0
31.
Johanna Hultgren
IKSU
2
1
1
2
0
32.
Emil Johansson
Falun
2
1
1
2
0
33.
Dominika Steinbachova
Tigers
2
1
1
2
0
34.
Hanna Sipilainen
Classic
2
1
1
2
0
35.
Michelle Wiki
Dietlikon
2
1
1
2
0
36.
Ondrej Mikes
Chodov
2
1
1
2
0
37.
Deny Kanzig
Wiler-Ersigen
2
1
1
2
0
38.
Lucie Pilikova
Tigers
2
1
1
2
0
39.
Johannes Larsson
Falun
2
1
1
2
2
40.
Tobias Kanzig
Wiler-Ersigen
2
0
2
2
0
41.
Marek Vavra
Chodov
2
0
2
2
0
42.
Thomas Holmgren
Falun
2
0
2
2
0
43.
Alice Granstedt
IKSU
2
0
2
2
0
44.
Ellinor Berling
IKSU
2
0
2
2
0
45.
Andrea Gamperli
Dietlikon
2
0
2
2
0
46.
Ville Kuusela
SPV
2
0
2
2
0
47.
Joel Krahenbuhl
Wiler-Ersigen
2
1
0
1
0
48.
Philipp Affolter
Wiler-Ersigen
2
1
0
1
0
49.
Isa Jonsson
IKSU
2
1
0
1
0
50.
Johan Fahlstrom
Falun
2
1
0
1
0
51.
Frida Norstrom
IKSU
2
1
0
1
0
52.
Henri Myllymaki
SPV
2
1
0
1
0
53.
Mikko Kohonen
SPV
2
1
0
1
0
54.
Albert Koskinen
Classic
2
1
0
1
0
55.
Andrin Hollenstein
Wiler-Ersigen
2
1
0
1
0
56.
Dan Kasovsky
Chodov
2
1
0
1
0
57.
Martin Bruckner
Weissenfels
2
1
0
1
0
58.
Oda Langaker
Sveiva
2
1
0
1
0
59.
Tiia Nikkola
TPS
2
1
0
1
0
60.
Nikola Hermannova
Tigers
2
1
0
1
0
61.
Michal Strachota
Chodov
2
1
0
1
0
62.
Michal Kotlas
Chodov
2
1
0
1
0
63.
Dominik Alder
Wiler-Ersigen
2
1
0
1
0
64.
Adam Fernqvist
Falun
2
1
0
1
0
65.
Daniel Maxa
Chodov
2
1
0
1
0
66.
Anette Marie Berg
Sveiva
2
1
0
1
0
67.
Sascha Herlt
Weissenfels
2
1
0
1
0
68.
Jonas Hoffmann
Weissenfels
2
1
0
1
0
69.
Axel Kuch
Weissenfels
2
1
0
1
0
70.
Julia Suter
Dietlikon
2
1
0
1
0
71.
Sanni Nieminen
Classic
2
1
0
1
0
72.
Martin Prazan
Chodov
2
1
0
1
2
73.
Martin Rezac
Chodov
2
1
0
1
2
74.
Tanja Stella
Dietlikon
2
1
0
1
2
75.
Ella Alanko
Classic
2
1
0
1
2
76.
Dominika Kubisova
Tigers
2
1
0
1
2
77.
Mikko Leikkanen
Classic
2
1
0
1
2
78.
Asser Jaaskelainen
Classic
2
1
0
1
2
79.
Jari Hankkio
SPV
2
1
0
1
2
80.
Jere Pulkkinen
Classic
2
0
1
1
0
81.
Michaela Sulanova
Tigers
2
0
1
1
0
82.
Joona Rantala
Classic
2
0
1
1
0
83.
Adela Polivkova
Tigers
2
0
1
1
0
84.
Janine Wuthrich
Dietlikon
2
0
1
1
0
85.
Matthias Hofbauer
Wiler-Ersigen
2
0
1
1
0
86.
Joonas Pylsy
Classic
2
0
1
1
0
87.
Alexander Hallen
Falun
2
0
1
1
0
88.
Jussi Piha
Classic
2
0
1
1
0
89.
Harri Naumanen
Weissenfels
2
0
1
1
0
90.
Kristine Naess Haug
Sveiva
2
0
1
1
0
91.
Milla Nordlund
TPS
2
0
1
1
0
92.
Milja Rastas
TPS
2
0
1
1
0
93.
Lukas Meister
Wiler-Ersigen
2
0
1
1
0
94.
Tim Bottcher
Weissenfels
2
0
1
1
0
95.
Claudio Mutter
Wiler-Ersigen
2
0
1
1
0
96.
Matias Veikkola
SPV
2
0
1
1
0
97.
Marek Matejcik
Chodov
2
0
1
1
0
98.
Tadeas Danek
Chodov
2
0
1
1
0
99.
Arttu Kukko
SPV
2
0
1
1
0
100.
Jan Burki
Wiler-Ersigen
2
0
1
1
0
101.
Joni-Arttu Sieppi
SPV
2
0
1
1
0
102.
Philipp Weigelt
Weissenfels
2
0
1
1
0
103.
Michal Podhrasky
Chodov
2
0
1
1
0
104.
Jan Fiala
Chodov
2
0
1
1
0
105.
Max Blanke
Weissenfels
2
0
1
1
0
106.
Tomas Sykora
Chodov
2
0
1
1
0
107.
Mari Alila
Classic
2
0
1
1
2
108.
Evelyne Ackermann
Dietlikon
2
0
1
1
2
109.
Salla Ranta
TPS
2
0
1
1
2
110.
Malgorzata Kulczycka
IKSU
2
0
1
1
2
111.
Julie Gidske
Sveiva
2
0
1
1
4
112.
Janne Lamminen
Classic
1
0
1
1
4
113.
Janne Autio
SPV
2
0
0
0
2
114.
Lassi Toriseva
Classic
2
0
0
0
2
115.
Milla Ranne
TPS
2
0
0
0
2
116.
Noora Rantanen
TPS
2
0
0
0
2
117.
Marco Louis
Wiler-Ersigen
2
0
0
0
2
118.
Dave Wittwer
Wiler-Ersigen
2
0
0
0
2
119.
Ciya Hajo
Falun
2
0
0
0
2
120.
Casper Backby
Falun
2
0
0
0
2
121.
Kassandra Luck
Dietlikon
2
0
0
0
2
122.
Christopher Gruhne
Weissenfels
2
0
0
0
2
123.
Linda Pedrazzoli
Dietlikon
2
0
0
0
2
124.
Tuomas Mustonen
SPV
2
0
0
0
2
125.
Kristiina Kauppila
Classic
2
0
0
0
2
126.
Simon Cederstrom
Falun
2
0
0
0
2
127.
Jannike Gronroos
TPS
2
0
0
0
2
128.
Hassan Hajo
Falun
2
0
0
0
4
129.
Tino Salminen
Classic
2
0
0
0
4
Match Schedule
06.10.
09:45
Quarterfinal 2 M:
Chodov
-
Weissenfels
8-4
06.10.
12:29
Quarterfinal 2 W:
Tigers
-
TPS
3-4 ps.
06.10.
16:00
Quarterfinal 1 W:
Dietlikon
-
Sveiva
4-0
06.10.
19:00
Quarterfinal 1 M:
Wiler-Ersigen
-
SPV
1-3
07.10.
09:29
Semifinal 2 W:
IKSU
-
TPS
15-1
07.10.
10:00
5th place W:
Sveiva
-
Tigers
2-8
07.10.
12:30
Semifinal 1 W:
Classic
-
Dietlikon
5-1
07.10.
13:00
5th place M:
Wiler-Ersigen
-
Weissenfels
6-2
07.10.
15:29
Semifinal 2 M:
Classic
-
Chodov
7-3
07.10.
18:30
Semifinal 1 M:
Falun
-
SPV
7-2
08.10.
11:30
Final Women:
IKSU
-
Classic
5-1
08.10.
14:15
Final Men:
Falun
-
Classic
7-4
Goalkeeper Statistics
Player
Team
M
S
G
%
1.
Emelie Frisk
IKSU
2
29
1
96.66
2.
Nicolas Wolf
Wiler-Ersigen
2
18
2
90.00
3.
Anna-Maria Linnoinen
Classic
2
38
5
88.37
4.
Monika Schmid
Dietlikon
2
36
5
87.80
5.
Emelie Fallman
IKSU
2
7
1
87.50
6.
Malin Dahler
Sveiva
2
26
4
86.66
7.
Johan Rehn
Falun
2
36
6
85.71
8.
Christoph Reich
Wiler-Ersigen
2
11
2
84.61
9.
Jana Christianova
Tigers
2
26
5
83.87
10.
Eline Rod
Sveiva
2
34
8
80.95
11.
Julius Kivimaki
SPV
2
34
8
80.95
12.
Lassi Toriseva
Classic
2
38
10
79.16
13.
Tobias Kostler
Weissenfels
2
20
6
76.92
14.
Noora Vuorela
TPS
2
57
18
76.00
15.
Jan Barak
Chodov
2
24
8
75.00
16.
Martin Bruckner
Weissenfels
2
19
8
70.37
17.
Karel Santora
Chodov
2
6
3
66.66
IFF Sponsors
IFF Partners
IFF Campaigns