IFF
 
     

Transfer List 2009

***NC = Not Completed*** (Normally the fee 150 CHF is not yet paid, or only partly paid)
Transfers are not published until signed by the national Association of the giving Club
.

To Australia

Player To Club From Club/Nation Valid from
Adam Rowell Northern Beaches Stingrays Sandareds IBS/Sweden 01.07.2009
Anders Östling FC Story Bridge Devils Warberg IC/Sweden 23.12.2009
Gustav Sundell Newcastle Cobras FC Umeå IK/Sweden 31.12.2009

To Austria

Player To Club From Club/Nation Valid from
Simon Stadler Sportunion Wiener Floorballverein TSV Mörschwil Dragons/Switzerland 27.08.2009
Rolof Hermfelt TVZ Wikings Zell am See IBK Göteborg/Sweden 17.09.2009
Tim Johansson TVZ Wikings Zell am See Linköpings IBK 25.09.2009

To Belgium

Player To Club From Club/Nation Valid from
Johan Ericsson Tigers Kraainem FC Frölunda IBK/Sweden 30.09.2009
David Ericsson Tigers Kraainem FC Frölunda IBK/Sweden 01.10.2009
Jussi Koski-Lammi Tigers Kraainem FC Oxford University Floorball Club/Great Britain 09.10.2009
Peter Papics Tigers Kraainem FC Diamond Sport Club / Hungary 29.12.2009

To Czech Republic

Player To Club From Club/Nation Valid from
Roman Urbar FBC Kladno Liipolan Breakers/Finland 01.07.2009
Turkka Lehtinen 1. SC Vitkovice Salibandyseura Soittorasia/Finland 15.07.2009
Krystian Malasienicz FBK Orlicko Trebovsko A2S Politechnika Wroczanska/Poland 22.07.2009
Krzysztof Malasienicz FBK Orlicko Trebovsko A2S Politechnika Wroczanska/Poland 22.07.2009
Tuomas Mustakallio 1. SC Vitkovice KooVee Tampere/Finland 05.08.2009
Teemu Tuhkanen FBC Liberec Harstad IBK/Norway 13.08.2009
Denis Granec Sokol Pardubice FBC Dragons Bratislava/Slovakia 02.09.2009
Michal Dziurdzik Sokol Pardubice FK Rigas Lauvas/Latvia 02.09.2009
Päivi Laurila FBS Olomouc SBandy/Finland 04.09.2009
Peter Varga FBS Bohemians SK Blaskot Kosice-FBC Florko/Slovakia 15.09.2009
Lukas Blasko TJ Tatran Stresovice SK Blaskot Kosice-FBC Florko/Slovakia 16.09.2009
Vendula Zenklova FBC Liberec Floorball Uri/Switzerland 08.10.2009
Brigitta Radacsi Tigers SJM Phoenix Fireball SE/Hungary 11.12.2009
Tuukka Lehtinen 1. SC Vitkovice Oulun Luistinseura/Finland 16.12.2009
Filip Hoza FB Hurrican Karlovy Vary SG Acklsberg e.v./Germany 17.12.2009
Ondrej Gryc AGC Mala Strana Kraainem Tigers/ Begium 22.12.2009

To Denmark

Player To Club From Club/Nation Valid from
Steffen Lovlund Esbjerg Sharks NOR 92 IBK/Norway 12.08.2009
Alexander Mose Vanlose Floorball Skurups IBK/Sweden 25.08.2009
Simon Hoffman Århus Elite Floorball IK Sirius IBK/Sweden 28.08.2009
Johan Åhlberg Århus Elite Floorball MIK Västerås/Sweden 28.08.2009
Timo Herd Valby Floorball Club KSS Kuopio/Finland 31.08.2009
Martin Nilsson Århus Elite Floorball Västerås IBF/Sweden 31.08.2009
Andre Andersson Bronderslev Floorball Club IK Zenith/Sweden 03.09.2009
Fredric Clywersköld Bronderslev Floorball Club IK Zenith/Sweden 03.09.2009
Pontus Gustavsson Bronderslev Floorball Club FBC Göteborg/Sweden 03.09.2009
Oskar Hansson Bronderslev Floorball Club IBF Hedemora/Sweden 03.09.2009
Jens Bjerregaard Bronderslev Floorball Club Kungsängens IF/Sweden 03.09.2009
Andreas Esmyr Bronderslev Floorball Club Pixbo Wallenstam IBF/Sweden 03.09.2009
Simon Thomann Hafnia FC UHC Thun/Switzerland 07.09.2009
Per Christian Brath Hafnia FC Gjelleråsen IF/Norway 14.09.2009
Anna Alosina Århus Firma Sport Floorball Rigas Lauvas/Latvia 16.09.2009
Pasi Rantala Hafnia FC Aberdeen Oilers/Great Britain 17.09.2009
Jacob Monster FF Kobenhavn No Club/Italy 21.09.2009
Fredrik Hast Århus Elite Floorball IK Sirius IBK/Sweden 22.09.2009
Per Istre FF Kobenhavn Kubakken IBK/Norway 24.09.2009
Marika Kääriäinen Hvidovre Attack FC SPV Seinäjoki/Finland 24.09.2009
Riina Pulkkinen Team Århus Floorball SC Classic/Finland 24.09.2009
Maija Isoaho FF Kobenhavn SBS Tamppi/Finland 25.09.2009
Adam Jennerwall Frederikshavn Bulldogs FC IF Marin Väst/Sweden 29.09.2009
Tobias Pettersson Horsholm Floorball Klub KFUM Örebro Ungdom/Sweden 30.09.2009 *
Sara Thörnqvist Team Århus Floorball IBK Finn/Sweden 16.10.2009
Terese Karlsson Esbjerg Sharks Floorball Club Djurgården IF IBF/Sweden 21.10.2009
Jesper Beier Bronderslev Floorball Club FBC Engelholm/Sweden 10.11.2009
Emil Windahl Århus Elite Floorball Funbo IF/Sweden 03.12.2009
Kalle Aaltonen FF Kobenhavn Athletic Club Bohemia/Finland 15.12.2009
Stina Öberg FF Kobenhavn Sangis AIF/Sweden 28.12.2009
Trond Vervik Horsholm Floorball Club Sola IBK/ Norway 30.12.2009
Thomas Sola Horsholm Floorball Club Greåker IBK/ Norway 30.12.2009

To Estonia

Player To Club From Club/Nation Valid from
Raul Kivi Jögeva SK Tähe Josba Ry/Finland 22.7.2009
Reti Väärt Tartu University Academic Sport Club Salibandyseura Vaasa/Finland 15.09.2009
Atte Lehtinen SK Saku Fortuna Tikkurilan Tiikerit/Finland 02.10.2009
Timo Halttunen TTÜ SK/Team Exel Sport Club Hyvinkää/Finland 08.10.2009
Christer Kunttu TTÜ SK/Team Exel SBS Kings/Finland 08.10.2009
Reigo Adamson SK Saku Fortuna Porvoon Salibandyseura/Finland 08.10.2009
Mats Tamme SK Saku Fortuna Porvoon Salibandyseura/Finland 09.10.2009
Ats Tamme SK Saku Fortuna Porvoon Salibandyseura/Finland 09.10.2009
Janne Sjamsi Augur SK East City Giants/Finland 20.11.2009
Marco Takanen TTÜ SK/Team Exel Sport Club Hyvinkää/Finland 27.11.2009
Aki Päivinen TTÜ SK/Team Exel Sport Club Hyvinkää/Finland 16.12.2009
Jari Karhulahti SK Augur Westend Indians/ Finland 28.12.2009

To Finland

Player To Club From Club/Nation Valid from
Hanka Lackova PSS Porvoo Dekanka Praha/Czech Republic 01.07.2009
Jana Christianova PSS Porvoo FBS Bohemians/Czech Republic 01.07.2009
Petra Niemenmaa PSS Porvoo Red Ants Winterthur/Switzerland 01.07.2009
Matilda Rotewall NST Lappeenranta Täby IS/Sweden 01.07.2009
Otto Moilanen Tapanilan Erä UHC Thun/Switzerland 10.07.2009
Tiia Rännäli Espoon Oilers SK Saku Fortuna/Estonia 15.07.2009
Paula Jouhten PSS Porvoo Pixbo Wallenstam IBK/Sweden 17.07.2009
Adrian Zimmermann SC Classic SV Wiler-Ersigen/Switzerland 22.07.2009
Simon Bichsel SC Classic SV Wiler-Ersigen/Switzerland 22.07.2009
Kara Tilhe SC Classic UHC Uster/Switzerland 22.07.2009
Sami Nyman SC Classic UHC Uster/Switzerland 22.07.2009
Anna Tuovinen NST Lappeenranta FB Riders Dürnten-Bubikon-Rüti/Switzerland 24.7.2009
Tim Stjernberg PSS Porvoo Bronderslev Floorball Club/Denmark 03.08.2009
Saku Lehti SSV Tigers Langnau/Switzerland 04.08.2009
Lassi Vänttinen SC Classic SV Wiler-Ersigen/Switzerland 04.08.2009
Riikka Westman Tuupovaaran Urheilijat Bern Capitals/Switzerland 07.08.2009
Petri Ikonen NST Lappeenranta IBK Dalen/Sweden 11.08.2009
Suvi Saukko Tikkurilan Tiikerit FB Riders Dürnten-Bubikon-Rüti/Switzerland 11.08.2009
Ingus Laivins Loviisan Tor SK Cesis Lekrings/Latvia 18.08.2009
Aigars Belasovs Loviisan Tor SK Cesis Lekrings/Latvia 18.08.2009
Mihails Kostusevs Loviisan Tor RTU/Latvia 18.08.2009
Tero Lakanen SB-Troopers Bronderslev Floorball Club/Denmark 19.08.2009
Janne Lamminen Koo-Vee Kloten Bülach Jets/Switzerland 20.08.2009
Juho Kasanen One Season Wonder Grand-Saconnex UHC/Switzerland 21.08.2009
Outi Alakurtti Westend Indians SK Saku Fortuna/Estonia 24.08.2009
Daniel Pappi Koo-Vee UHC Alligator Malans/Switzerland 24.08.2009
David Rytych SPV Seinäjoki SSK Future/Czech Republic 25.08.2009
Sulev Hallikas Sunshine Boys Jäneda Spordiklubi/Estonia 26.08.2009
Paavo Haimila Joutsenon Kataja UHC Sparkasse Weissenfels/Germany 26.08.2009
Mikko Piippo Sport Club Kaneetti Harstad IBK/Norway 26.08.2009
Merli Kaljuve Westend Indians SK Saku Fortuna/Estonia 02.09.2009
Eetu Keski-Levijoki FC Vaajakoski Hasle/Loren Idrettslag/Norway 04.09.2009
Janne Sjamsi East City Giants SK Augur/Estonia 09.09.2009
Vladimir Nurmi Westend Indians Jögeva SK Tähe/Estonia 09.09.2009
Eetu Aalto Happee SGBA Tempelhof-Schöneberger/Germany 09.09.2009
Heikki Lappi SBS Soittorasia Lugi Innebandyklubb/Sweden 09.09.2009
Aivis Hammers FBC Elit ASK Lielvärde/Latvia 09.09.2009
Arturs Skadins FBC Elit ASK Lielvärde/Latvia 09.09.2009
Tanja Arffman AFC Campus IBC Leoben/Belgium 10.09.2009
Joonas Koskelo Pirkkalan Pirkat Baerums Verk IF/Norway 10.09.2009
Olli Ahopelto SC Sähly -90 UC Face Off/Netherlands 14.09.2009
Markus Utriainen VantSa SGBA Tempelhof-Schöneberg e.V./Germany 15.09.2009
Marko-Oskari Lehtonen SBS Botnia UC Face Off/Netherlands 17.09.2009
Markus Lätti Kangasalan Urheilijat 68 Oxford University Floorball Club/Great Britain 21.09.2009
Sara Linnea Rimpi SB-Pro StiL Innebandy/Sweden 21.09.2009
Henri Tuhkanen Josba Unihockey Club Thun/Switzerland 22.09.2009
Laura Nevatalo SBS Tamppi UA Sonics/Netherlands 23.09.2009
Magdalena Tauchlitz NST-Lappeenranta UHC Sparkasse Weissenfels/Germany 29.09.2009
Joona Aalto Tikkurilan Tiikerit KFUM Malmö Innebandy/Sweden 30.09.2009 **
Lasse Heiskanen Imatran Voima UHC Sparkasse Weissenfels/Germany 30.09.2009
Panu Majuri Sudet SK Augur/Estonia 30.09.2009
Teemu Lehikoinen SSHL Jögeva SK Tähe/Estonia 02.10.2009
Antje Schmidt NST-Lappeenranta SSC Leipzig/Germany 05.10.2009
Madeleine Voigt Imatran Voima SV 1919 Grimma/Germany 05.10.2009
Jyri Alajoki M-Team London Vikings/Great Britain 09.10.2009
Conny Södergård Team Woodcutters 96 IBF Dalen/Sweden 09.10.2009
Carl Granfelt Puuhapussi Grantham Thundercats/Great Britain 15.10.2009
Heikki Hintikka SSHL Jögeva SK Tähe/Estonia 15.10.2009
Mikael Thun FBC Helsinki Askö UHC Linz Mitte/Austria 30.10.2009
Heidi Hukkanen AFC Campus Husqvarna IBK/Sweden 04.11.2009
Anssi Puska Press Team CUF Leganes/Spain 15.11.2009
Joona Laukkanen Idän raivo IFK Paris/France 15.11.2009
Marko Lamu Downtown Tigers UHC Thun/Switzerland 16.11.2009
Tommi Uosukainen Perestroika SSC Leipzig/Germany 20.11.2009
Atte Lehtinen Tikkurilan Tiikerit TTÜ SK Team Exel/Estonia 27.11.2009
Janne Louhelainen NST UHC Uster/Switzerland 01.12.2009
Marika Kääriäinen SPV Hvidovre Attack FBC/Denmark 18.12.2009
Vilhelm Sandström SC Cafe Zug United/Switzerland 22.12.2009
Veli-Matti Valkama Pro Stars London Vikings FBC/ Great Britain 29.12.2009
Riina Pulkkinen SC Classic Team Århus Floorball/Sweden 29.12.2009
Christer Kunttu FLOB TTU SK/ Estonia 29.12.2009
Päivi Laurila Sbandy FBS Olomove/ Czech Republic 30.12.2009
Tomi Tarpio ÅIF Hafna FC / Denmark 31.12.2009

To France

Player To Club From Club/Nation Valid from
Janne Juntunen IFK Paris Sport Club Kaneetti/Finland 10.07.2009
Christophe Bruyas Lyon Floorball -Pirates du Rhone Grand Saconnex UC/Switzerland 05.08.2009
Petr Kocian IFK Paris Sportovni Klub PEMA Opava/Czech Republic 19.10.2009
Jonas Nording Paris Universite Club IK Spif Umeå 22.12.2009
Max Zetterberg Lyon Floorball Club Enköpings IBK/Sweden 29.12.2009
Aasta Galli Lyon Floorball Club GREI Sportsförening/ Norway 29.12.2009

To Germany

Player To Club From Club/Nation Valid from
Sonja Dietel SV 1919 Grimma e.V. Jönköpings IK/Sweden 01.07.2009
Mikko Reuna UHC Sparkasse Weissenfels e.V. Bülach Floorball/Switzerland 20.07.2009
Jussi Pietilä SG Adelsberg Floor Fighters Nokian Kristityt Palloilijat/Finland 27.07.2009
Timo-Tuomas Koivisto ETV Hamburg Lihamylly/Finland 10.09.2009
Radek Kraus ETV Hamburg TJ Sokol Kralovske Vinohrady/Czech Republic 11.09.2009
Marco Carigiet UHC Sparkasse Weissenfels e.V. Iron Marmets Davos/Switzerland 14.09.2009
Toni Westerholm ETV Hamburg TPS Salibandy/Finland 14.09.2009
Jesse Johnsson Red Devils Wernigerode Lohjan Salibandy/Finland 16.09.2009
Simon Schütle Red Devils Wernigerode IBK 7-Härad Borås/Sweden 16.09.2009
Adam Karlsson Red Devils Wernigerode IBK 7-Härad Borås/Sweden 16.09.2009
Jonas Christian Broe SGBA Tempelhof-Schöneberg e.V. Aalborg Flyers FC/Denmark 16.09.2009
Christian Nyffenegger PSV München Unihockey Muttenz-Pratteln/Switzerland 18.09.2009 *
Jan Moransky MFBC Löwen Leipzig FBC United Mala IBA/Slovakia 24.09.2009
Timo Javanainen ASV Köln Amsterdam FB Agents/Netherlands 02.10.2009
Jesse Hakala SGBA Tempelhof-Schöneberg e.V. Team-17 Salibandy/Finland 05.10.2009
Patrik Lundberg PSV München Moheda IBK/Sweden 06.10.2009 *
Tatu Sirkkola PSV München Tampereen Punakone 1996 08.10.2009 *
Michaela Nusser PSV München Hot Chilis Rümlang-Regensdorf/Switzerland 09.10.2009
Sampo Lenzi PSV München The Hard Sticks Adliswil/Switzerland 09.10.2009
Mikko Kähkönen PSV München Speedhoc Brussels/Belgium 09.10.2009
Andreas Ringdahl PSV München Fullersta IBK/Sweden 09.10.2009
Robin Kocher Unihockey Club Berlin e.V. SC Red Arrows Muenchenbuchsee/Switzerland 09.10.2009 *
Adam Kimak UFR Seebergen-Rautendorf e.V. Debreceni Floorball Sport Egyesület/Hungary 13.10.2009
Jukka-Pekka Pönkänen ESV Ingolstadt Ringsee e.V. Kirkkonummi Rangers/Finland 14.10.2009 *
Toni Korpimäki PSV München M-Team/Finland 22.10.2009
Christopher Terzieff Turn- und Sportgemeinde Erlensee Sportunion Viener Floorballversin/Austria 28.10.2009
Juha-Pekka Kuittinen Red Devils Wernigerode Loviisan Tor/Finland 10.11.2009
Jukka Toikkanen ESV Ingolstadt Ringsee e.V. Happee/Finland 12.11.2009
Daniel Mettler SSF Bonn 1905 e.V. Unknown/Switzerland 03.12.2009 *
Antje Schmidt SSC Leipzig NST-Lappeenranta/Finland 08.12.2009
Lukas Jenny SSF Bonn 1905 e.V. Unihockey-Club Rieben/Switzerland 14.12.2009
Stefanie Kabelitz UHC Sparkasse Weissenfels FBC Uppsala Ungdom/Sweden 18.12.2009
Tuomas Kosola ASV Köln Esbo Bay Lightning/ Finland 23.12.2009
Stefan Heilmann SC DHfk Leipzig e.V UHT Hot Shots Brunschhofen/ Switzerland 24.12.2009
Magdalena Tauchlitz UHS Sparkasse Weissenfels NST/ Finland 28.12.2009
Zoltán Veszprémi SSC Leipzig e.V Kristianstads IBS/ Sweden 29.12.2009
Petter Ericson Hällen SSC Leipzig e.V Storvreta Ungdom/ Sweden 29.12.2009
Ales Richtr UHC Münster SK Painball Varnsdorf/ Czech Republic 30.12.2009

To Great Britain

Player To Club From Club/Nation Valid from
Jamie Black London Vikings FBC F.F. Kobenhavn/Denmark 01.07.2009
Dani Locher London Vikings FBC Red Devils March/Switzerland 01.07.2009 *
Matthias Ogg London Vikings FBC Grasshopper Club Zürich/Switzerland 01.07.2009 *
Sonny Dudas London Vikings FBC Gnosjö IBK/Sweden 03.07.2009 *
Josef Rehorek London Vikings FBC Tatran Stresovice/Czech Republic 07.07.2009 *
Erik Portin London Vikings FBC AFC Campus/Finland 16.07.2009 *
Ville Manner London Vikings FBC East City Clowns/Finland 29.10.2009 *
Jonathan Larson London Sharks Vallås IBK/Sweden 30.11.2009 *
Niklas Emanuelsson London Sharks Älvsjö AIK IBK/Sweden 01.12.2009 *
Frederik Olsson London Sharks Ludvika Innebandy Club/Sweden 01.12.2009 *
Philip Stenvall London Sharks Skälby Sharks/Sweden 01.12.2009 *
Martin Tallinger London Sharks Kärnpunkten BK/Sweden 01.12.2009 *
Alexander Molin London Sharks Marieby SK/Sweden 03.12.2009 *
Markus Svensson London Sharks Övraby IK/Sweden 03.12.2009 *
Jan Veselka London Sharks Thunder balls FC/Czech Republic 03.12.2009 *
Ondrej Sedlacek London Sharks SK Pema Opava/Czech Republic 07.12.2009 *
Janis Sprudzenieks London Sharks Kekava/Latvia 07.12.2009 *
Carl Granfelt London Sharks Unknown club/Finland 08.12.2009 *
Sami Salminen London Sharks Ball Club Keravan Bandy/Finland 08.12.2009
Andreas Strandman London Sharks Lumierä/Finland 08.12.2009
Stephan Gearing London Sharks TV Flüh-Hofstetten-Rodersdurf/Switzerland 08.12.2009
Dale Koenders London Sharks UNSW Ninjas/Australia 08.12.2009
Viktors Pokajevs London Sharks Madona/Latvia 08.12.2009
John Pramgård London Sharks IBS Svedala/Sweden 08.12.2009
Rudolfs Ozolins London Sharks FK Jormala/Latvia 08.12.2009
Kalvis Koskevics London Sharks RTU Inspecta/Latvia 08.12.2009
Alexander A Holland London Sharks Kvarnen IF/Sweden 08.12.2009 *
Fredrik Jansson London Sharks IK Sirius IBK/Sweden 08.12.2009 *
Nauris Gulbis Brighton Rock FBC Florbola Komanda Ulbroka/Latvia 18.12.2009
Juha Kammonen East Kent Warriors FLOB/ Finland 18.12.2009 *
Loic Estève Cambridge FBC PUC/ France 18.12.2009
Sam Leeds Basingstoke Barracoudas FF Köbenhavn / Denmark 21.12.2009
Karlis Bulans London Sharks SK Ulbroka / Latvia 23.12.2009
Jakub Valicek London Vikings FBC Tatran Stresovice/ Czech Republic 30.12.2009
Daniel Wrinell London Vikings BK Vålberg/ Sweden 31.12.2009
Dominik Skrabal Cambridge FBC Sportovni Klub p.e.m.a / Czech Republic NC

Jarek Machuta

London Crusaders VSK KVT Skurut Hai Brno/ Czech Republic 31.12.2009 *

Marian Krejci

London Crusaders FBC Frtdek-Mistek/Czech Republic 31.12.2009 *
Jan Tomasek London Crusaders VSK KVT Skurut Hai Brno/ Czech Republic 31.12.2009

To Hungary

Player To Club From Club/Nation Valid from
Dennis Sulander Cartoon Heroes FSE Östra SK/Sweden 28.09.2009

To Italy

Player To Club From Club/Nation Valid from
Dietmar Burger FBC Bozen HDM/the Netherlands 25.11.2009

To Japan

Player To Club From Club/Nation Valid from
Sissel Stormo Holtan Chofu F.C. Holmlia SK/Norway 01.07.2009
Michael Meddeb Surugaday University Unihockey Club Club de Floorball Orleanais/France 10.12.2009
Marco Suvanto Chofu F.C. Karjalan Hurjat/Finland 22.12.2009
Guan Jingwen Chofu F.C. NUS Floorball/ Singapore 22.12.2009

To Latvia

Player To Club From Club/Nation Valid from
Hannu Heinonen Biedriba Florbola Clubs Irlava Laajasalon Kullervo/Finland 14.09.2009 *
Atis Stepans Rubene UHC Geneve/Switzerland 27.10.2009
Niklas Nordh Telms/Energokomplekss Craftstaden IBK / Sweden 30.12.2009

To Netherlands

Player To Club From Club/Nation Valid from
Samuel Dunkel Amsterdam FB Agents Floorball Köniz/Switzerland 03.07.2009

Marcus Friberg

Amsterdam FB Agents Malmhaug Innebandyklubb/Sweden 23.07.2009 *
Sascha Fässler Amsterdam FB Agents Aberdeen Oilers/Great Britain 03.08.2009
Lorna Teal Amsterdam FB Agents Aberdeen Oilers/Great Britain 17.08.2009
David Frei Amsterdam FB Agents TSV Unihockey Deitingen/Switzerland 19.08.2009
Simo Hämäläinen Amsterdam FB Agents Strikers/Finland 08.09.2009
Krisztian Rab Tilburg Floorball Mecman Eger Innebandy SE/Hungary 17.09.2009
Uldis Purviskis HDM Floorball SK Ulbrova/Latvia 23.09.2009
Einars Gevelis Tilburg Floorball Kandava/Latvia 25.09.2009
Jan Falbr D.S.F.V. Blue Falcons FBC Panteri Zatec 30.09.2009
Piia Nylander UC Face Off Kirkkonummi Rangers/Finland 19.10.2009
Henrik Tordrup Nielsen Amsterdam FB Agents Centrum Floorball Club/Denmark 20.10.2009
Milan Senesi Blue Falcons NEO/Czech Republic 20.10.2009
Milos Dobrik Amsterdam FB Agents Legislativna SMSRF Bratislava/Slovakia 23.12.2009
Ondrej Stehlik HDM Floorball FBS Olomouc/Czech Republic 08.04.2010 *

To Norway

Player To Club From Club/Nation Valid from
Robert Fox NOR 92 Innebandyklubb IFK Sollentuna/Sweden 01.07.2009
Ole Mossin Olesen Tunet IBK Umeå City IBK/Sweden 01.07.2009
Mikael Lund St. Croix IBK Knäppmora AIK/Sweden 01.07.2009 *
John Howchin Baekkelaget IB Westermalm IBK/Sweden 01.07.2009 *
Robin Mattsson GIF Fighters Järfalla IBK/Sweden 22.07.2009
Jesper Nordmark Fjerdingby IBK Västerås Innebandy/Sweden 23.07.2009
Jesper Göransson NOR 92 Innebandyklubb Vaxholms IBF/Sweden 23.07.2009
Niklas Karlsson NOR 92 Innebandyklubb Fagerhult Habo IB/Sweden 28.07.2009
Jessika Sundberg Tunet IBK Täby IS/Sweden 11.08.2009
Anna Didriksson Tunet IBK Rönnby IBK/Sweden 11.08.2009
Lukas Samuelsson Gjelleråsen if Hässelby SK IBK/Sweden 25.08.2009
Sebastian Sandberg Fjerdingby IBK IBK Succé/Sweden 25.08.2009
Johan Emriksson Fjerdingby IBK IBK Succé/Sweden 25.08.2009
Lisa Lyrstrand Tunet IBK Billingsfors IBK/Sweden 25.08.2009
Mikael Bremås NOR 92 Innebandyklubb Huddinge IBS/Sweden 31.08.2009
Andreas Lindberg Tunet IBK Gamla stan IBK/Sweden 02.09.2009
Alexander Salomonsson Sveiva IB IBF Tranås/Sweden 03.09.2009
Patrik Rosenlöv Sveiva IB IBF Tranås/Sweden 03.09.2009
Niklas Strängdal Harstad Innebandyklubb Kiruna AIF/Sweden 03.09.2009
Fredrik Siekas Harstad Innebandyklubb Kiruna AIF/Sweden 03.09.2009
Joakim Söderhäll SK Baune Innebandy Åkersberga IBF/Sweden 03.09.2009
Jimmy Heimer Greåker IBK Caperiotäby FC/Sweden 03.09.2009
Torbjörn Tryti Nidaros IBK Odense Floorball Club/Denmark 04.09.2009
Marie Solgård Amundsen Nidaros IBK Karlstad IBF/Sweden 04.09.2009
Sandra Vika Sveiva IB Hammarby IF IBF/Sweden 08.09.2009
Krister Svensson Greåker IBK Caperio Täby FC/Sweden 08.09.2009
Niklas Johansson Fjerdingby IBK Mjölby IBK/Sweden 08.09.2009
Tobias Johansson NOR 92 IBK Åkersberga IBF/Sweden 10.09.2009
Thomas Straete Slevik IBK Umeå City IBK/Sweden 10.09.2009
Fredrik Åhlberg Slevik IBK Västerås Innebandy/Sweden 10.09.2009
Marcus Gustavsson Sveiva IB Västerås IBF/Sweden 11.09.2009
Katrine Hoset Nidaros IBK Idrottsklubben Academia/Finland 11.09.2009
Therese Garmstedt Gjelleråsen Innebandy Åkersberga IBF/Sweden 11.09.2009
Joakim Drougge Vålerenga Innebandy IBF Hedemora/Sweden 14.09.2009
Karl Bengtsson Greåker IBK Träslövsläge IF/Sweden 14.09.2009
Josefine Berg IK Akerselva IBK Elfhög/Norway 16.09.2009
Amir Chehrehnegar Greåker IBK Skellefteå IBK/Sweden 16.09.2009
Andreas Nilsson IK Akerselva BK Sundsvall/Sweden 16.09.2009
Kristoffer Sahlen IK Akerselva Sundsvall City IBC 16.09.2009
Carolina Matzen Nidaros IBK TIBK/Sweden 16.09.2009
Samuel Gerber SK Baune Innebandy UHC Zugerland/Switzerland 16.09.2009
Tobias Wendelstig Tunet IBK Bollstanäs SK/Sweden 17.09.2009
Johan Fredström Sagene IF Åkersberga IF/Sweden 17.09.2009
Malin Lundgren IK Akerselva Linköpings Innebandy/Sweden 18.09.2009
Niklas Eklund Sagene IF Norrby IK/Sweden 18.09.2009
Sofia Forsberg Sola IBK Västerås IBF Ungdom/Sweden 18.09.2009
Therese Nilsson IK Akerselva IBF Borlänge/Sweden 18.09.2009
Fredrik Lingvall Sagene IF Månsarp IBK/Sweden 18.09.2009
Tobias Gustavsson Nidaros IBK Valbo IBF/Sweden 18.09.2009
Henrik Gustavsson Mållos IBK Visby IBK/Sweden 18.09.2009
Marcus Lennemyr Mållos IBK BKI Sunnanå/Sweden 18.09.2009
Dan Heikkinen Harstad IBK Kiruna AIF/Sweden 18.09.2009
Jeff Adolfsson Lura IL Östra SK Jönköping/Sweden 21.09.2009
Lena Sundvik Sveiva IB Salibandyseura Vaasa/Finland 22.09.2009 *
Natalie Hedenström Slevik IBK Kungsörs IBK/Sweden 22.09.2009
Malin Hohenberg Trondenes IBK Teleborg IBF/Sweden 22.09.2009
Jimmy Geiryd NOR 92 IBK Sköndals IK/Sweden 24.09.2009
Niklas Karlsson Sola IBK Älmhults IBK/Sweden 24.09.2009
Robert Eriksson SF Grei Nyboda IBK/Sweden 24.09.2009
Petra Olsson SF Grei IFK Kumla Innebandy/Sweden 24.09.2009
Kevin Lucarelli Oya IBK UHC Schwarz-Gelb Wetzikon/Switzerland 24.09.2009
Asnhan Chehrehdegar Sveiva IB Hammarängen IBK/Sweden 25.09.2009
Simon Sköld Drammen IF Lennartsfors IF/Sweden 25.09.2009
Johan Isaksson TSI Innebandy Enskededalens IBK/Sweden 25.09.2009
Jimmy Nyman Baerums Verk IF IBK Lockerud Mariestad/Sweden 28.09.2009
Sissel Stormo Holtan Holmlia SK Chofu F.C./Japan 28.09.2009
Tomas Andersson Vålerenga Innebandy Århus Elite Floorball/Denmark 29.09.2009
Oskar Lindgren Mållos IBK Borås IK/Sweden 29.09.2009
Karin Hallberg Holmlia SK Karlstad IBF/Sweden 30.09.2009
Viktor Forsberg SK Djerv Sävar IBF/Sweden 01.10.2009
Johan Lenemark SK Baune Innebandy Wedeby IBK/Sweden 02.10.2009
Vidar Tiren Frederikstad IBK Ersboda SK/Sweden 02.10.2009
Johan Svärd Sagene IF Växjö IBK Vipers/Sweden 02.10.2009
Philip Thorkild SKI IL Innebandy Wårgårda IBK/Sweden 05.10.2009
Robin Andersson Vålerenga Innebandy Tobo Orbyhus FF/Sweden 05.10.2009
Nina Lakonen TSI Innebandy Haparanda Finska FI/Sweden 05.10.2009 *
Björn-Tore Kristiansen HF Innebandy Lövet IBK/Sweden 08.10.2009
Isac Nilsson Oreåsen IL Innebandy Sundbybergs IK/Sweden 08.10.2009 **
Natalie Gustavsson Lindoya IK Burås IK/Sweden 09.10.2009
Robin Uden Baerums Verk IF IBK Lockerud Mariestad/Sweden 09.10.2009
Tobias Ålgårdh HF Innebandy Malungs IBK/Sweden 09.10.2009
Terje Larssen Tunet IBK Hafnia FC/Denmark 09.10.2009
Per-Anders Hansson SKI IL Innebandy Digers BK/Sweden 13.10.2009 *
Robert Vestlund Haugerud IF Strömsbro IF/Sweden 13.10.2009
Andreas Wöiduma Sarpsborg IBK Norrby IK/Sweden 20.10.2009
Kim Larsson Bodo Innebandyklubb Citykamraterna BK/Sweden 22.10.2009 *
Andreas Nilsson IK Akerselva Tränemo IBK/Sweden 23.10.2009
Henrik Andersson Holmlia SK Sandåkern/Sweden 23.10.2009 *
Mattias Drejare Bygdo/Monolitten IL IBC Härnösand/Sweden 28.10.2009 *
Jonny Näslund Lenvik IBK Norrby IK/Sweden 02.11.2009
Lars Lennartsson Vågsgygd IBK IBK Nissan/Sweden 05.11.2009 *
Joacim Pasanen Sandnes IBK Åsbro GoIF/Sweden 05.11.2009
Roger Johansson Tunet IBK Östergarns IK/Sweden 05.11.2009
Ursina Jäger OSI Innebandy Sport Union Wiener FV/Austria 06.11.2009
Frida Edelswärd-Sneitz Tunet IBK FBC Engelholm/Sweden 11.11.2009
Denis Yurkov Nidaros IBK Nizhegorodets/Russia 11.11.2009
Tim Schauenburg SK Djerv TSV Schwatzaibach/Germany 16.11.2009
Mattias Gillving Vålerenga Innebandy IBK Aston/Sweden 17.11.2009
Tomi Salo Vålerenga Innebandy BK Halna/Sweden 17.11.2009
Teres Holmberg Vägsbygd IBK Hagunda IF/Sweden 17.11.2009
Peter Olofsson Nidaros IBK Hammerdals IF/Sweden 20.11.2009
Mattias Mattson Tunet IBK Umeå City IBK/Sweden 20.11.2009
Malin Johansson Sveiva IB Linköping IBK/Sweden 20.11.2009
Robin Velin Nidaros IBK KFUM Norrköping/Sweden 20.11.2009
Thomas Krogsmyr Stil-UIS Innebandy Århus Firma Sport Floorball/Denmark 20.11.2009
Lea Simma TSI Innebandy Kiruna AIS/Sweden 23.11.2009
Nadja Yliluoma Sagene IF Norrby IK 25.11.2009
Tony Hansson Halden IBK Överby IF/Sweden 25.11.2009
Simon Nordqvist Halden IBK Överby IF/Sweden 25.11.2009
Magnus Olsson Halden IBK Överby IF/Sweden 25.11.2009
Andreas Saikoff Halden IBK Överby IF/Sweden 25.11.2009
Jörgen Rosell Lindoya IK Karlskrona/Sweden 27.11.2009 *
Lisa Koopmans Haugerud IBK CL98 IC/Sweden 27.11.2009
Andreas Machado SK Djerv Tyresö Trollbacken IBK 04.12.2009
Mikael Eriksson SK Djerv Obbola IK/Sweden 10.12.2009
Niklas Karvonen SK Djerv IBK Ersboda/Sweden 10.12.2009
Per Christian Brath Gjelleråsen IF Hafnia FC/Denmark 15.12.2009
Fredrik Hoff Eriksen Fjerdingby IBK UHC Waldkirch-St.Gallen/Switzerland 17.12.2009
Patrik Gundersen Tunet IBK Lindås IBK/Sweden 22.12.2009
Isac Nygren Vågsbygd IBK Enviken IF/ Sweden 22.12.2009
Mattias Gustafsson IK Akerselva Granlo BK/ Sweden 23.12.2009
Michael Aas Tunet IBK Visby IBK/ Sweden 29.12.2009
Mikael Pettersson Baekklagets Sportsklub Nyfors IK/ Sweden 30.12.2009
Erik Ström Sveiva IB Örebro SK IBK/Sweden 30.12.2009
Tine Eriksson Mållos IBK Njutångers IF/ Sweden 30.12.2009
Daniel Hedblom NTNUI Innebandy Bjart IBK 31.12.2009 *
Patrik Johansson Vålerenga Innebandy Jämjö IBK/Sweden NC

To Poland

Player To Club From Club/Nation Valid from
Emese Bodocs UKS Multi-75 Killers White Sharks Hockey Club/Hungary 01.07.2009

To Slovakia

Player To Club From Club/Nation Valid from
Tomas Skarupa SK Juventa Zilina FBC Ostrava/Czech Republic 19.10.2009
Daniel Pitkänen Legistlativna Smrst Tilburg Floorball/Netherlands 20.11.2009
Lukas Blasko Fso Florko Kosice Tatran Stresovice/ Czech Republic 30.12.2009
Olli-Pekka Hietajärvi VSK FTVS UK Bratislava Papas Kajaani/Finland 31.12.2009 *

To Slovenia

Player To Club From Club/Nation Valid from
Ana Fojkar FBK Insport Skofja Loka Nes Innebandyklubb/Norway 20.08.2009
Karolina Chmielova TVD Partizan Borovnica VSK Medik Odovne Baze/Czech Republic 31.12.2009

To Spain

Player To Club From Club/Nation Valid from
Anssi Puska CUF Leganés PT-94/Finland 20.07.2009
Matias Ahlblad CUF Leganés SC Café/Finland 20.10.2009
Mikko Huuhilo Club Deportivo Unihockey Fuengirola Urheiluseura Hatsina/Finland 20.10.2009
Sami Sirviö Club Deportivo Unihockey Fuengirola Oskarin Arki/Finland 22.10.2009

To Sweden

Player To Club From Club/Nation Valid from
Andrea Strauffiger Storvreta IBK Bern Capitals/Switzerland 01.07.2009
Ludde Hansjons Töjnan IBK IK Akerselva/Norway 01.07.2009
Michaela Persson IFK Kumla IBK Regazzi Verbano UH Gordola/Switzerland 01.07.2009
Malin Persson IFK Kumla IBK Regazzi Verbano UH Gordola/Switzerland 01.07.2009
Anne Toivanen Endre IF Porvoon Salibandyseura/Finland 01.07.2009
Liisa Kokkonen Endre IF Tapanilan Erä/Finland 01.07.2009
Emanuel Antener AIK IBF Floorball Köniz/Switzerland 01.07.2009
Janis Jansons Pixbo Wallenstam IBK Union Florbola Klubs Talsi/Latvia 01.07.2009
Rickard Jakobsen IBK Landskrona Chur Unihockey/Switzerland 01.07.2009
Joakim Larsen IBK Landskrona Chur Unihockey/Switzerland 01.07.2009
Sofia Gustafsson Östra SK Lye IL Innebandy/Norway 01.07.2009
Alfred Daniels FBC Uppsala Grasshopper Club Zürich/Switzerland 01.07.2009
Joel Blaser FBC Engelholm Chur Unihockey/Switzerland 17.07.2009
Patrick Gundersen Lindås IBK Tunet IBK/Norway 23.07.2009
Henrik Söderkvist Umeå City IBK UHC Grünenmatt/Switzerland 28.07.2009
Johan Andersson Jönköpings IK Alligator Malans/Switzerland 28.07.2009
Milan Garcar IBF Falun Tatran Stresovice/Czech Republic 29.07.2009
Andrea Schmutz IFK Kumla IBK Burgdorf Wizards/Switzerland 31.07.2009
Juha Kivilehto FC Helsingborg SSV/Finland 01.08.2009
Fredrik Lundqvist Vaxholm IBF Tunet IBK/Norway 04.08.2009
Karin Hjelm IBF Falun UHC Dietlikon/Switzerland 05.08.2009
Tommy Midtsveen FC Helsingborg GIF Fighters/Norway 05.08.2009
Marck Lundberg FC Helsingborg Rodovre FC/Denmark 06.08.2009
Carl Berglund Caperiotäby FC UHC Grünenmatt/Switzerland 10.08.2009
Tony Eriksson Warberg IC Alligator Malans/Switzerland 10.08.2009
Petra Weiss Pixbo Wallenstam IBK Tunet IBK/Norway 11.08.2009
Michael Sjöström Nykvarns IF Gjelleråsen IF/Norway 11.08.2009
Johanna Ottosson Nykvarns IF Tunet IBK/Norway 11.08.2009
Björn Pålsson Gottsunda IBF NOR 92 Innebandyklubb/Norway 11.08.2009
Dominik Albrecht Växjö Vipers IBK Floorball Köniz/Switzerland 12.08.2009
Alexander Gaihede Växjö Vipers IBK Hafnia FC/Denmark 12.08.2009
Klas Nordin Örnsköldsvik IBK Sarpsborg IBK/Norway 12.08.2009
Joel Blanke IBF Offensiv Lidingö Bern Capitals/Switzerland 13.08.2009
Andreas Elf Mullsjö IBS Greåker IBK/Norway 14.08.2009
Jesper Schow Malmö FBC FC Hafnia/Denmark 17.08.2009
Kennet Danielsen Malmö FBC Hvidovre FC/Denmark 17.08.2009
Claudia Meier Sten Sture BK Bern Capitals/Switzerland 17.08.2009
Davide Bacciarini Örebro SK IBK Regazzi Verbano UH Gordola/Switzerland 18.08.2009
Jonas Tidsjö IBK Runsten Slevik IBK/Norway 18.08.2009
Mikael Jakobsson Tyresö Trollbacken IBK UHC Lok Reinach/Switzerland 18.08.2009
Jonna Holm Ankarsvik BK Nornen IB/Norway 19.08.2009
Ina Rhöös IKSU Innebandy UHC Dietlikon/Switzeland 19.08.2009
Eva Ratti IFK Kumla IBK Regazzi Verbano UH Gordola/Switzerland 24.08.2009
Jonas Mönell Lindås IBK Greåker IBK/Norway 25.08.2009
Jacques Stadlin Djurgården IBF UHC W.S. Oron-la-Ville/Switzerland 27.08.2009
Robert Linder Bele Barkarby IF Viking Roma FC/Italy 03.09.2009 *
Line Nygård Västerås IBF Sveiva IB/Norway 03.09.2009
Laura Karjula Täby IS IBK PSS Porvoo/Finland 04.09.2009
David Carlsson Mullsjö AIS Bronderslev Floorball Club/Denmark 04.09.2009
Johan Eklöf Wibax Patriot IBK Piteå Fjerdingby IBK/Norway 07.09.2009
Henrik Stjernström IFK Sollentuna IK Akerselva/Norway 08.09.2009
Roger Fridolf Västerväng-84 SK Helsingör Floorball Team/Denmark 09.09.2009
Erika Johnels AIK IBF IK Akerselva/Norway 10.09.2009
Anna Sjögren Rönnby IBK UHC Dietlikon/Switzerland 10.09.2009
Henning Samuelsson IBF Tranås Sola IBK/Norway 11.09.2009
Sofie Laakso Billingsfors IBK Oslostudentens IK Innebandy/Norway 11.09.2009
Nicklas Bergkvist Utby BK Korsvoll IL/Norway 11.09.2009
Emil Kristiansson Jemtland Innebandy IK Akerselva/Norway 15.09.2009
Josef Georghi Finspångs IBK Fredrikstad IBK/Norway 15.09.2009
Tommi Kivilehto IK Sirius HIFK/Finland 17.09.2009
Joel Sjöqvist CL 98 IC Vålerenga Innebandy/Norway 18.09.2009
Petra Nyfors Huddinge IK SB Vantaa/Finland 18.09.2009
Tom Hansson Alfta IBK Fjerdingby IBK/Norway 18.09.2009
Filip Halvorsrod Hagfors IBS Slevik IBK/Norway 21.09.2009
Björn Persson Västervång-84 SK Helsingör Floorball Team/Denmark 22.09.2009 *
Christoffer Vadla Boganes Hagfors IBS Sola IBK/Norway 23.09.2009
Jesper Nilsson Västerås IF Svaiva IB/Norway 24.09.2009
Markus Sjöholm IFK Klagshamn ÅFS Floorball/Denmark 25.09.2009
Daniel Palm Hovsta IF Club Deportivo Fenix San Lorenzo/Spain 25.09.2009
Heikki Liekola

Veddesta Finska IBK

Matinkylän Salibandyklubi/Finland 25.09.2009
Oskars Balodis Mullsjö AIS Pargauja/Latvia 28.09.2009
Laurent Feuz Burås IK UHC Lions Meilen/Switzerland 28.09.2009 *
Erik Hallin Harstrand IBK UHC Waldkirch-St.-Gallen/Switzerland 30.09.2009
Aron Bodelsson Högdalens AIS Speedhoc Brussels/Belgium 30.09.2009
Lee Young June FBC Linköping In-Cheon White Angels/Korea 01.10.2009
Yeon Kwang Hwan FBC Linköping Seoul Zeus/Korea 01.10.2009
Shin Jongsuk FBC Linköping Seoul Zeus/Korea 01.10.2009
Andreas Vallström Hultsberg/Björkås IBF Torridal/Norway 05.10.2009
Susanne Persson IK Sätra Club Innebandy Paracuellos/Spain 05.10.2009
Gregoire Caput Enskede SK Lyon Floorball Club/France 05.10.2009
Krisztian Havas Mullsjö AIS Dunai Krokodilok S.E./Hungary 06.10.2009
Norbert Ressely Mullsjö AIS Dunai Krokodilok S.E./Hungary 06.10.2009
Fredrik Siekas Kiruna AIF Harstad IBK/Norway 07.10.2009
Joakim Edholm Sundbybergs IK Frederikshavn Bulldogs/Denmark 08.10.2009
Eline Röd Hagfors IF Tunet IBK/Norway 12.10.2009
Viktoria Hoel Hagfors IF Tunet IBK/Norway 12.10.2009
Simon Mellgård Hökåasen/Mälardalens IBK Viking Åland SC/Finland 16.10.2009
Anton Sjölund Jurado Högsbo AIK CDUF Fuengirola/Spain 16.10.2009
Stefanie Kabelitz FBC Uppsala Ungdom SG Adelsberg Chemnitz/Germany 20.10.2009
Tim Hahmann IF Edebäcks Framtid TSG GutsMuths 1860 e.V./Germany 21.10.2009
Alexander Salomonsson IBF Tränås Sveiva IB/Sweden 25.10.2009
André Andersson IK Zenith Bronderslev FC/Denmark 29.10.2009
Elin Wirtanen Åkersberga IF Viking Åland SC/Finland 29.10.2009
Ekaterina Epishina IFK Kumla IBK Ungdom Pro-Sport/Russia 06.11.2009
Jens Bjerregaard Kungsängens IF Brönderslev FC/Denmark 24.11.2009
Petrus Wiklund Gamla Stan IBK Nornen Innebandy/Norway 27.11.2009
Edward Hallberg IBK Runsten SSV Helsinki/Finland 27.11.2009
Vidar Tiren Gimonäs Umeå IF Innebandy Fredristad IBK/Norway 10.12.2009
Josefin Andersson Skellefteå Innebandy IF Sveiva IB/Norway 15.12.2009
Sebastian Sandberg Linköping FBC Fjerdingby IBK/Norway 16.12.2009
Simon Schütte IBK 7.Härad Red Devils Wernigerode/Germany 15.12.2009
Anna Goverde IBK Engelholm Sola Innebandyklubb/Norway 16.12.2009
Emmi Tuhkalainen Hammarby IF Westend Indians/Finland 17.12.2009
Mattias Johanson Malmö IBC Hvidovre Attack FC/ Denmark 17.12.2009 *
Filip Urwäder Caperio/Täby FC Chur Unihockey/Switzerland 17.12.2009
Karl Nilsson Lindås IBK Grashopper Club Unihockey/ Switzerland 30.12.2009
Fredrik Lingvall Värnamo IK Sogene IF Norway 30.12.2009
Martin Nilsson Västerås IBF Århus Elite Floorball/ Denmark 31.12.2009
Rajiv Makalingam Täby IF Victoria School / Singapore 31.12.2009
Victor Ekestubbe Vendelsö IK Korsvoll IL Innebandy/Norway 31.12.2009
Andre Knås Digers IBK Nes Innebandyklubb/Norway NC
Dan Trzil IBF Falun Ungdom USK Slavie Usti nad Labem/Czech Republic NC

To Switzerland

Player To Club From Club/Nation Valid from
Violetta Vögeli UHC Dietlikon Örnsköldsvik IBK/Sweden 01.07.2009
Michael Flury SV Wiler-Ersigen SC Classic/Finland 01.07.2009
Christoph Hofbauer SV Wiler-Ersigen IBK Dalen/Switzerland 01.07.2009
Matthias Hofbauer SV Wiler-Ersigen IBK Dalen/Switzerland 01.07.2009
Totte Danska UHC Genéve SSV Helsinki/Finland 01.07.2009
Joel Rossier Zug United Umeå City IBF/Sweden 01.07.2009
Marcel Weber Power Wave Buochs-Ennetbürgen Björkskärrs IBS/Sweden 01.07.2009
Petr Kozusnik Zug United Torpedo Havirov/Czech Republic 01.07.2009
Kaisa Malmberg Red Ants Rychenberg Winterthur Happee/Finland 02.07.2009
Kari Koskelainen Chur Unihockey TPS Turku/Finland 07.07.2009
Kalle Brännberg Ticino Unihockey Bellinzona Pixbo Wallenstam/Sweden 08.07.2009
Fredrik Hoff Eriksen UHC Waldkirch-St. Gallen Fjerdingby IBK/Norway 09.07.2009
Jens Frejd UHC Grünematt Västerås Innebandy 09.07.2009
Sophia Molin Burgdorf Wizards IBK Dalen/Sweden 10.07.2009
Tomas Sladky UHC Waldkirch-St. Gallen 1. SC Vitkovice/Czech Republic 17.07.2009
Miia Saari Zug United SB Vantaa/Finland 20.07.2009
Jonas Thomsson HC Rychenberg Winterthur Järfälla IBK/Sweden 21.07.2009
Riku Kekkonen Chur Unihockey TPS Turku/Finland 21.07.2009
Filip Urwäder Chur Unihockey Caperiotäby FC/Sweden 21.07.2009
Marc Dysli Tigers Lagnau IBK Dalen/Sweden 22.07.2009
Linnea Lexe Zug United Olofströms IBK/Sweden 27.07.2009
Pascal Nieth UHC Grünematt Balrog B/S IK/Sweden 29.07.2009
Tomas Chrapek UHC Grünematt FBC Ostrava/Czech Republic 29.07.2009
Martina Capkova FB Riders Dürnten-Bubikon-Rüti SSK Future/Czech Republic 30.07.2009
Juha Kemppinen UHC Geneve SBS Soittorasia/Finland 05.08.2009
David Kaufmann Zürich Unihockey Malmö FC/Sweden 10.08.2009
Matthijs Den Hag UHC Thun UFC Utrecht/The Netherlands 11.08.2009
Cornelia Scott UHC Dietlikon FBC Engelholm/Sweden 11.08.2009
Eliisa Alanko UHC Dietlikon TPS Salibandy/Finland 11.08.2009
Elzbieta Piotrowska Burgdorf Wizards FBC Liberec/Czech Republic 11.08.2009
Simona Poctova Burgdorf Wizards FBC Liberec/Czech Republic 11.08.2009
Tuukka Pöyry UHC Geneve SBS Soittorasia/Finland 13.08.2009
Johanna Andreassen FB Riders Dürnten-Bubikon-Rüti IBK Boden/Sweden 17.08.2009
Esa Jussila UHC Alligator Malans Josba ry/Finland 18.08.2009
Armin Brunner UHC Alligator Malans Järfälla IBK/Sweden 18.08.2009
Raakel Räsänen FB Riders Dürnten-Bubikon-Rüti SC Classic/Finland 21.08.2009
Cecilia Åström Bern Capitals IBK Dalen/Sweden 24.08.2009
Samuli Nykky UHC Alligator Malans Espoon Oilers/Finland 24.08.2009
Dalton Nykky UHC Alligator Malans Espoon Oilers/Finland 24.08.2009
Tereza Parysova Zug United Floorball Club Liberec/Czech Republic 24.08.2009
Alexander Bodén Grasshopper-Club Zürich IBK Dalen/Sweden 25.08.2009
Karl Nilsson Grasshopper-Club Zürich Lindas IBK/Sweden 25.08.2009
Patrik Lundström Grasshopper-Club Zürich IBK Dalen/Sweden 25.08.2009
Emil Lundmark SU Mendrisiotto Skellefteå IBK/Sweden 26.08.2009
Franziska Mietzsch Burgdorf Wizards SV Chemie Genthin/Germany 28.08.2009
Vojtech Zilka Kloten Bülach-Jets FBC Liberec/Czech Republic 31.08.2009
Petr Salat Kloten Bülach-Jets FBC Liberec/Czech Republic 31.08.2009
Jimmy Gustafsson UHC Lok Reinach Balrog B/S IK/Sweden 31.08.2009
Marco Mangia Jona-Uznach Flames Club Deportivo Fenix San Lorenzo/Spain 31.08.2009
Markus Johansson Bern Capitals IBK Handen/Sweden 31.08.2009
Heidi Teppola Unihockey Leimental Tampereen Gunners/Finland 31.08.2009
Fredrik Bergström Bern Capitals Sveiva Innebandy/Norway 31.08.2009
Janne Jurvanen STV Mellingen Puuhapussi/Finland 31.08.2009
Atis Stepans UHC Geneve Rubene/Latvia 31.08.2009
Inga Poriete UHC Lokomotive Stäfa RSU/Latvia 16.09.2009
Matej Konarik UHC Uster FBC Ostrava/Czech Republic 25.09.2009
Linnea Wennberg Unihockey Club Yverdon Farsta/Sweden 08.10.2009
Jaakko Puttonen Basel United KSS Kuopio/Finland 30.11.2009 *
Lisa Olofsson Unihockey Leimental Väsby Innebandyklubb/Sweden 11.12.2009
Mathis Wittneben Grasshopper Club Zurich ETV Hamburg/Germany 17.12.2009
Jouko Sumén Iron Marmots Davos-Klosters PoNoVo/ Finland 21.12.2009
Andrea Stauffiger Bern Capitals Storvreta IBK/Sweden 22.12.2009
Dominik Albrecht Floorball Köniz Växjö IBK / Sweden 23.12.2009
Lena Martinell Burgdorf WIZARDS Örnsköldsvik IBK/ Sweden 23.12.2009
Vincent Meiser UHC Winterthur United TuS Vahrenwald Hannover/ Germany 23.12.2009
Mikko Tapola Bülack Floorball Pro Stars/ Finland 28.12.2009
Marelle Roadiger Zug United Dingoes Floorball Club/ Australia 29.12.2009
Jaromir Sorf Iron Marmots Davos-Klosters SSK Future/ Czech Republic 30.12.2009
Andreia Koller FB Riders Dürnten-Bubikon-Rüti FBC Engelholm/ Sweden 31.12.2009
Daniel Sebek UHC Grünematt SSK Future/ Czech Republic 31.12.2009

* The player has not had a license/played for at least two years
** The player is under 15 years old

Floorball Tweets

IFF Facebook

IFF Flickr      Instagram