IFF
 
     
One World — One Ball

Men´s U19 WFC 2011

6th Men´s U19 World Championships

Weissenfels, Germany

3rd - 7th of May 2011

For players born 01.01.1992-31.12.1995

Download match schedule (PDF)

Organiser´s official web page

Team Presentations: Group A, Group B, Group C, Group D


A-division standings
1.

Finland

2.

Sweden

3.

Switzerland

4.

Czech Republic

5.

Latvia
6.

Slovakia
7.

Norway
8.

Estonia
Estonia was relegated to the B-division for U19 WFC 2013.
B-division standings
1.

Denmark

2.

Hungary

3.

Poland

4.

Germany

5.

Canada
6.

Russia
7.

Spain

8.

Australia
Denmark was promoted to the A-division for U19 WFC 2013.
Top 3 countries of the B-division are directly qualified to U19 WFC 2013.

Group A Standings
TeamMWTLGF-GAPTS
1.SWE MU19330053-126
2.CZE MU19320142-204
3.LAT MU19301215-401
4.EST MU19301211-491
Group B Standings
TeamMWTLGF-GAPTS
1.FIN MU19330029-126
2.SUI MU19320124-114
3.SVK MU1930128-191
4.NOR MU1930126-251

Schedule & Statistics

Schedule & Statistics

A-division placement matches

Final Match
07.05. 19:04 Final: FIN MU19 - SWE MU194-3
Bronze Match
07.05. 16:01 Bronze game: CZE MU19 - SUI MU194-6
Semi-final 1
06.05. 13:00 Semi-final 1: SWE MU19 - SUI MU198-5
Semi-final 2
06.05. 15:59 Semi-final 2: FIN MU19 - CZE MU198-6
5th place
06.05. 10:03 5th place: LAT MU19 - SVK MU197-4
7th place
06.05. 10:00 7th place: NOR MU19 - EST MU199-3

B-division

Group C Standings

TeamMWTLGF-GAPTS
1.DEN MU19330034-126
2.HUN MU19320121-154
3.RUS MU19310217-122
4.AUS MU1930037-400

Group D Standings
TeamMWTLGF-GAPTS
1.GER MU19320123-184
2.POL MU19320122-164
3.CAN MU19320116-144
4.ESP MU1930037-200

Schedule & Statistics

Schedule & Statistics

B-division placement matches

B Final (9th place)
07.05. 13:00 9th place: HUN MU19 - DEN MU197-9
11th place
07.05. 10:02 11th place: GER MU19 - POL MU195-8
B Semi-final 1
06.05. 19:00 B Semi-final 1: DEN MU19 - POL MU197-3
B Semi-final 2
06.05. 19:00 B Semi-final 2: GER MU19 - HUN MU195-6 ot.
13th place
06.05. 16:02 13th place: RUS MU19 - CAN MU196-9
15th place
06.05. 13:03 15th place: ESP MU19 - AUS MU1911-3

Scoring Leaders

Scoring Leaders All Matches of A-division
PlayerTeamMGAPTSPIM
1.Tuomas IiskolaFIN MU195113140
2.Alexander RuddSWE MU195410140
3.Jan NatovCZE MU19549132
4.Kasper HedlundSWE MU19557122
5.Manuel HummerSUI MU19583112
6.Yves PillichodySUI MU19573102
7.Albin SjogrenSWE MU19546100
8.Miroslav MayerCZE MU1958190
9.Miko KailialaFIN MU1956390
10.Alex KjellbrisSWE MU1956394
Scoring Leaders All Matches of B-division
PlayerTeamMGAPTSPIM
1.Sascha HerltGER MU195106162
2.Mathias ChristoffersenDEN MU19597162
3.Kasper NielsenDEN MU195105150
4.Niklas Juul JensenDEN MU19567136
5.Peter KissHUN MU19583110
6.Patryk WronkaPOL MU195651127
7.Janos MullerHUN MU19564100
8.Erik SchuschwaryGER MU19564102
9.Jeppe SkaarupDEN MU19519104
10.Mathias De FriesDEN MU1957290

Show all

Show all

Qualification to the B-division was played in 8.-12.9.2010 in Benidorm, Spain

Floorball Tweets

IFF Facebook

IFF Flickr      Instagram