Floorball Internationals 2005
Internationals missing ? Please send an email to IFF Competition.
M=Men, W=Women, MU19=U19 Men, WU19=U19 Women, SD=Sudden Death, PS=Penalty Shots
JANUARY
Latvia v Estonia: Men U19 (Cesis, Latvia)
8.-9.01 at Cesis
29.01: Slovakia-Hungary (M) 7-6 (Bratislava, Slovakia)
29.01: Slovakia-Hungary (W) 3-5 (Bratislava, Slovakia)
29.01: Slovakia-Hungary (MU19) 9-4 (Bratislava, Slovakia)
February
Four Nations Tournament: Men (Sweden)
11.02 at Uddevalla
12.02 at Sparbankshallen, Varberg
13.02 at Lisebergshallen, Gothenburg
Teams: Finland M, Norway M, Sweden M, Switzerland M
Nations Cup: Men (Gent, Belgium)
12.-13.02 at Sportarena Tolhuis, Gent
Teams: Belgium M, France M, Spain M
Latvia v Poland: Men U19 (Lielvarde, Latvia)
12.-13.02 at Lielvarde Novada Sporta Centrs
Norway v Switzerland: Men U19 (Stavanger, Norway)
12.-13.02
11.02: Norway-Finland (W) 2-11 (4-nation tournament, Oslo, Norway)
11.02: Switzerland-Sweden (W) 4-3 (4-nation tournament, Oslo, Norway)
12.02: Finland-Switzerland (W) 4-2 (4-nation tournament, Oslo, Norway)
12.02: Sweden-Norway (W) 12-0 (4-nation tournament, Oslo, Norway)
13.02: Norway-Switzerland (W) 0-4 (4-nation tournament, Oslo, Norway)
13.02: Sweden-Finland (W) 3-4 (4-nation tournament, Oslo, Norway)
12.02: Austria-Czech Republic (M) 2-14 (4-nation tournament, Austria)
12.02: Netherlands-Slovakia (M) 7-5 (4-nation tournament, Austria)
12.02: Austria-Slovakia (M) 5-2 (4-nation tournament, Austria)
12.02: Netherlands-Czech Republic (M) 0-14 (4-nation tournament, Austria)
13.02: Slovakia-Czech Republic (M) 0-8 (4-nation tournament, Austria)
13.02: Netherlands-Austria (M) 2-6 (4-nation tournament, Austria)
12.02: Estonia-Latvia (M) 2-6 (Tallinn, Estonia)
13.02: Estonia-Latvia (M) 5-8 (Tallinn, Estonia)
12.02: Netherlands-Germany (W) 5-9 (3-nation tournament, Denmark)
12.02: Germany-Denmark (W) 1-5 (3-nation tournament, Denmark)
13.02: Denmark-Netherlands (W) 5-2 (3-nation tournament, Denmark)
12.02: Germany-Hungary (M) 5-7 (Weissenfels, Germany)
13.02: Germany-Hungary (M) 8-2 (Weissenfels, Germany)
April
Finland v Czech Republic: Men (Finland)
22.04 at Caribia Arena, Turku
24.04 at Pasilan Urheilutalo, Helsinki
Czech Republic v Norway: Women (Czech Republic)
22.04 & 24.04 at SK Dukla, Liberec
23.04 at TJ Sokol Kralovice, Vinohrody
Poland v Czech Republic: Men U19 (Siedlec, Poland)
20.04 at Uczniowski Klub Sportowy
4-Nations Cup: Men U19 (Cesis, Latvia)
22.-24.04 at Sport School Cesis
Teams: Czech Republic MU19, Finland MU19, Latvia MU19, Switzerland MU19
22.04: Spain-Great Britain (M) 9-7 (Leganes, Spain)
23.04: Spain-Great Britain (M) 6-1 (Leganes, Spain)
24.04: Spain-Great Britain (M) 5-0 (Leganes, Spain)
23.04: Germany-Switzerland U19 (W) 2-4 (4-nation tournament, Nauenhof, Germany)
23.04: Denmark-Poland (W) 8-5 (4-nation tournament, Nauenhof, Germany)
23.04: Germany-Denmark (W) 0-3 (4-nation tournament, Nauenhof, Germany)
23.04: Poland-Switzerland U19 (W) 4-7 (4-nation tournament, Nauenhof, Germany)
23.04: Germany-Denmark (MU19) 6-5 (Nauenhof, Germany)
23.04: Germany-Denmark (M) 6-7 (Nauenhof, Germany)
24.04: Germany-Poland (W) 5-5 (4-nation tournament, Nauenhof, Germany)
24.04: Switzerland U19-Denmark (W) 2-3 (4-nation tournament, Nauenhof, Germany)
24.04: Germany-Denmark (MU19) 3-5 (Nauenhof, Germany)
24.04: Germany-Denmark (M) 0-7 (Nauenhof, Germany)
23.04: Switzerland-Latvia (M) 11-2 (Basel, Switzerland)
24.04: Switzerland-Latvia (M) 9-2 (Basel, Switzerland)
23.04: Netherlands-Belgium (M) 6-3 (Tilburg, Netherlands)
24.04: Netherlands-Belgium (M) 5-2 (Tilburg, Netherlands)
30.04: Switzerland U19-Italy (M) 5-3 (Sarnen, Switzerland)
May
01.05: Switzerland U19-Italy (M) 6-4 (Sarnen, Switzerland)
21.05: Italy-Austria (MU19) 0-4 (Bolzano, Italy)
22.05: Italy-Austria (MU19) 2-4 (Bolzano, Italy)
August
Liechtenstein v France: Men (Schaan, Liechtenstein)
20.08 at Schaan
September
Switzerland v Czech Republic: Men (Chur, Switzerland)
10.-11.09 at Chur
3-Nations Tournament: Men U19 (Chur, Switzerland)
09.-11.09 at Chur
Teams: Finland MU19, Czech Republic MU19, Switzerland MU19
3-Nations Tournament: Women U19 (Svitavy, Czech Republic)
9.-11.09. at Hala NA Strelnici
Teams: Czech Republic WU19, Finland WU19, Switzerland WU19
Sweden v Norway: Men U19 (Sweden)
10.09 at Sunne
11.09 at Tingvallahallarna, Karlstad
10.09: Poland-Latvia (MU19) 7-4 (Suwalki, Poland)
10.09: Poland-Latvia (M) 2-9 (Suwalki, Poland)
11.09: Poland-Latvia (MU19) 7-6 (Suwalki, Poland)
11.09: Poland-Latvia (M) 3-9 (Suwalki, Poland)
10.09: Slovakia-Slovakia U19 (M) 6-3 (Donau Cup, Bratislava, Slovakia)
10.09: Hungary-Hungary U19 (M) 12-3 (Donau Cup, Bratislava, Slovakia)
10.09: Slovakia U19-Hungary (W) 2-9 (Donau Cup, Bratislava, Slovakia)
10.09: Slovakia-Hungary (MU19) 11-4 (Donau Cup, Bratislava, Slovakia)
10.09: Slovakia-Hungary (M) 7-4 (Donau Cup, Bratislava, Slovakia)
11.09: Slovakia U19-Hungary (M) 10-6 (Donau Cup, Bratislava, Slovakia)
11.09: Slovakia-Hungary U19 (M) 11-2 (Donau Cup, Bratislava, Slovakia)
11.09: Slovakia-Hungary (W) 4-4 (Donau Cup, Bratislava, Slovakia)
11.09: Hungary-Hungary U19 (M) 11-3 (3rd place, Donau Cup, Bratislava, Slovakia)
11.09: Slovakia-Slovakia U19 (M) 9-2 (Final, Donau Cup, Bratislava, Slovakia)
October
Switzerland v Finland: Women (Switzerland)
29.10 at Moos Gümligen
30.10 at Baar
Leca 4 Nations Cup: Men (Norway)
28.10 at Oppsal Arena, Oslo
29.10 at Neshallen, Arnes
30.10 at Holmliahallen, Oslo
Teams: Denmark M, Italy M, Germany M, Norway M
Founder´s Cup: Men (Finland)
28.-30.10 at Seinäjoki Areena
Teams: Finland M, Sweden M, Switzerland M
Founder´s Cup: Women U19 (Finland)
28.-30.10 at Seinäjoki Areena
Teams: Finland WU19, Sweden WU19, Switzerland WU19
28.10: Poland-Slovenia 6-5 (M) (Hungarian Floorball Cup, Debrecen, Hungary)
29.10: Hungary-Poland 5-10 (M) (Hungarian Floorball Cup, Debrecen, Hungary)
30.10: Slovenia-Hungary 8-6 (M) (Hungarian Floorball Cup, Debrecen, Hungary)
November
Czech Republic v Sweden: Men (Prague, Czech Republic)
19.-20.11 at SH Sparta Arena
11.11: Netherlands-Belgium 10-1 (M) (4 Nations Cup, Hoogezand-Sappemeer, The Netherlands)
12.11: France-Belgium 6-1 (M) (4 Nations Cup, Hoogezand-Sappemeer, The Netherlands)
12.11: Spain-Netherlands 4-5 (M) (4 Nations Cup, Hoogezand-Sappemeer, The Netherlands)
12.11: Netherlands-France 6-8 (M) (4 Nations Cup, Hoogezand-Sappemeer, The Netherlands)
12.11: Belgium-Spain 2-6 (M) (4 Nations Cup, Hoogezand-Sappemeer, The Netherlands)
13.11: France-Spain 4-13 (M) (4 Nations Cup, Hoogezand-Sappemeer, The Netherlands)
13.11: Netherlands-Spain 5-4 (M) (Final, 4 Nations Cup, Hoogezand-Sappemeer, The Netherlands)
12.11: Netherlands-Spain 10-1 (W) (Hoogezand-Sappemeer, The Netherlands)
13.11: Netherlands-Spain 3-1 (W) (Hoogezand-Sappemeer, The Netherlands)
12.11: Poland-Latvia (WU19) 6-2 (Bialystok, Poland)
12.11: Poland-Latvia (W) 5-6 (Bialystok, Poland)
13.11: Poland-Latvia (WU19) 4-2 (Bialystok, Poland)
13.11: Poland-Latvia (W) 7-2 (Bialystok, Poland)
December
Finland-Sweden Challenge: Men, Women, Men U19, Women U19 (Turku, Finland)
6th December at Elysee Areena
01.12: Japan-Australia 10-3 (M) (Asia Pacific Championship, Singapore)
01.12: Singapore-India 41-2 (M) (Asia Pacific Championship, Singapore)
01.12: Japan-Korea 17-3 (M) (Asia Pacific Championship, Singapore)
01.12: Australia-Japan 4-6 (W) (Asia Pacific Championship, Singapore)
02.12: Japan-Australia 5-5 (W) (Asia Pacific Championship, Singapore)
02.12: Australia-Singapore 4-4 (W) (Asia Pacific Championship, Singapore)
02.12: India-Australia 1-39 (M) (Asia Pacific Championship, Singapore)
02.12: Korea-Singapore 0-13 (M) (Asia Pacific Championship, Singapore)
03.12: India-Korea 2-22 (M) (Asia Pacific Championship, Singapore)
03.12: Singapore-Australia 3-4 (M) (Asia Pacific Championship, Singapore)
03.12: Japan-India 33-0 (M) (Asia Pacific Championship, Singapore)
03.12: Singapore-Japan 3-1 (W) (Asia Pacific Championship, Singapore & WFC 2007 Qualification)
04.12: Singapore-Australia 2-1 (W) (Asia Pacific Championship, Singapore)
04.12: Australia-Korea 7-1 (M) (Asia Pacific Championship, Singapore)
04.12: Japan-Singapore 2-2 (M) (Asia Pacific Championship, Singapore)
04.12: Japan-Singapore 5-4 (W) (Asia Pacific Championship, Singapore)