IFF
 
     

News

EFC 2017: Ulbroka and Nizhegorodets win first Men´s matches

EFCh 2016 winner Phoenix gave Ulbroka trouble, but the Latvians were able to win the match 8-5. In the physi... — 17.10.2017

EFC 2017: Nauka and Rubene take strong first victory

In the first women´s EFC 2017 matches the Russian Nauka and Latvian Rubene were victorious. You can read... — 17.10.2017

Watch EFC 2017 on IFF YouTube!

The EuroFloorball Cup will be played 17th - 21st of October in Valmiera, Latvia.The EuroFloorball Cup 2017 will begin tomorrow a... — 16.10.2017

Eurofloorball Cup 2017

EuroFloorball Cup 2017
Vidzemes Olimpiskais centrs
Valmiera, Latvia
17th - 21st October 2017


The EuroFloorball Cup is the championship tournament for the 5th and lower ranked European national club champions and is played with 6 teams for both men and women (12 teams in total).

The winners of EFC 2017 will each receive 5,000 CHF prize money.

Women


Group A Group B
Nauka-SAFU-NT (RUS) Interplastic Olimpia Osowa Gdansk (POL)
SK 98 Pruske (SVK) Rubene (LAT)
FK Kekava (LAT) CDE El Valle (ESP)

  

Match schedule - Women

17.10. 11:30 Group A: Pruske - Nauka3-11
17.10. 14:15 Group B: CDE El Valle - Rubene1-6
18.10. 11:30 Group B: Gdansk - CDE El Valle
18.10. 14:15 Group A: FK Kekava - Pruske
19.10. 11:30 Group A: Nauka - FK Kekava
19.10. 17:00 Group B: Rubene - Gdansk
20.10. 11:00 Semi-final 1 Women: 1st of Group A - 2nd of Group B
20.10. 14:00 Semi-final 2 Women: 1st of Group B - 2nd of Group A
21.10. 10:00 5th place Women: 3rd of Group A - 3rd of Group B
21.10. 16:00 Final Women: Winner of Semi-final 1 Women - Winner of Semi-final 2 Women

Standings - Group A Women
TeamMWTLGF-GAPTS
1.Nauka110011-33
2.FK Kekava00000-00
3.Pruske10013-110
Standings - Group B Women
TeamMWTLGF-GAPTS
1.Rubene11006-13
2.Gdansk00000-00
3.CDE El Valle10011-60

Scoring leaders - Women

PlayerTeamMGAPTSPIM
1.Mariia KitaevaNauka15160
2.Svetlana ViktorovaNauka11560
3.Edite BankavaRubene12130
4.Rebeka LaureRubene12130
5.Vera PelevinaNauka12132
6.Zeltite BankavaRubene11230
7.Ivana HrehusovaPruske11120
8.Iuliia ViktorovaNauka10220
9.Laura GaugereRubene11010
10.Anastasiia ZhidkovaNauka11010

Show All

Goalkeeper Statistics - Women

PlayerTeamMSG%
1.Ilga JekabsoneRubene121195.45
2.Iana BeletskayaNauka125389.28
3.Patricia Amores PuhlCDE El Valle127681.81
4.Pavlina FarulovaPruske1301173.17

Show All

Men


Group A Group B
Slevik IBK (NOR) Betsafe/Ulbroka (LAT)
Nizhegorodets (RUS) EMU SK (EST)
FBK Valmiera (LAT) Phoenix Fireball (HUN)

  

Match schedule - Men

17.10. 17:00 Group B: Ulbroka - Phoenix8-5
17.10. 19:45 Group A: Nizhegorodets - Valmiera6-4
18.10. 17:00 Group A: Slevik - Nizhegorodets
18.10. 19:45 Group B: EMU - Ulbroka
19.10. 14:15 Group B: Phoenix - EMU
19.10. 19:45 Group A: Valmiera - Slevik
20.10. 17:00 Semi-final 1 Men: 1st of Group A - 2nd of Group B
20.10. 20:00 Semi-final 2 Men: 1st of Group B - 2nd of Group A
21.10. 13:00 5th place Men: 3rd of Group A - 3rd of Group B
21.10. 19:00 Final Men: Winner of Semi-final 1 Men - Winner of Semi-final 2 Men

Standings - Group A Men
TeamMWTLGF-GAPTS
1.Nizhegorodets11006-42
2.Slevik00000-00
3.Valmiera10014-60
Standings - Group B Men
TeamMWTLGF-GAPTS
1.Ulbroka11008-52
2.EMU00000-00
3.Phoenix10015-80

Scoring leaders - Men

PlayerTeamMGAPTSPIM
1.Ilia NikolaevNizhegorodets13030
2.Juris GribustsUlbroka13030
3.Zoltan ResiPhoenix12130
4.Krisjanis ZepsUlbroka10330
5.Arnijs KuratniksValmiera11120
6.Arman KarkumbaevNizhegorodets11120
7.Vladimir GorshenenkoNizhegorodets11120
8.Kaspars SkelsUlbroka11120
9.Niks KuzulisUlbroka10220
10.Ivo BalodisValmiera10220

Show All

Goalkeeper Statistics - Men

PlayerTeamMSG%
1.Aleksey EroshkinNizhegorodets127487.09
2.Emils ErglisUlbroka122581.48
3.Agris RogainisValmiera126681.25
4.Sandor JaniPhoenix131879.48

Show All

IFF Social Media channels:


Floorball Tweets

IFF Facebook

IFF Flickr      Instagram