IFF
ORGANISATION
EVENTS
DEVELOPMENT
RULES & REGULATIONS
ANTI DOPING & MEDICAL
TRANSFERS
MATERIALS
LINKS
Home
NEWS
Tournament
Men´s Tournament
Women´s Tournament
Tickets
Media
Champions Cup logo
Accreditation
TV & Web-TV
Fans and visitors
Host City
Accommodation
Guided tours
Arena
Parking
History
Champions Cup 2015
Champions Cup 2014
Champions Cup 2013
Champions Cup 2012
Champions Cup 2011
Contacts
Home
NEWS
Tournament
Men´s Tournament
Women´s Tournament
Tickets
Media
Champions Cup logo
Accreditation
TV & Web-TV
Fans and visitors
Accommodation
Host City
Guided tours
Arena
Parking
History
Champions Cup 2014
Champions Cup 2013
Champions Cup 2012
Champions Cup 2011
Champions Cup 2015
Contacts
Statistics
Standings
Team
M
W
T
L
GF-GA
PTS
1.
Storvreta
5
4
0
1
36-22
8
2.
SSV Helsinki
5
4
0
1
38-14
8
3.
Vitkovice
5
3
1
1
26-19
7
4.
Wiler-Ersigen
4
2
1
1
29-18
5
5.
Tunet IBK
5
2
0
3
23-31
4
6.
RTU
4
1
0
3
25-34
2
7.
SK Augur
4
1
0
3
22-36
2
8.
Team Arhus
4
0
0
4
11-36
0
Scoring leaders
Player
Team
M
G
A
PTS
PIM
1.
Mikael Jarvi
SSV Helsinki
5
6
5
11
0
2.
Henrik Stenberg
Storvreta
5
6
5
11
2
3.
Mika Kohonen
Storvreta
5
6
4
10
0
4.
Milan Tomasik
Vitkovice
5
3
7
10
4
5.
Juho Jarvinen
SSV Helsinki
5
8
1
9
2
6.
Ainars Juskevics
RTU
4
4
5
9
0
7.
Runar Snellingen
Tunet IBK
5
5
3
8
0
8.
Andro Sober
SK Augur
4
5
3
8
6
9.
Hannes Ohman
Storvreta
5
4
4
8
2
10.
Patrick Gundersen
Tunet IBK
5
3
5
8
0
11.
Lukas Hruby
Vitkovice
5
2
6
8
0
12.
Christoph Hofbauer
Wiler-Ersigen
4
5
2
7
0
13.
Andrejs Cvetkovs
RTU
4
5
2
7
2
14.
Fredrik Holtz
Storvreta
5
4
3
7
4
15.
Adrian Zimmermann
Wiler-Ersigen
4
3
4
7
0
16.
Tero Tiitu
SSV Helsinki
5
3
4
7
0
17.
Ole Mossin Olesen
Tunet IBK
5
3
4
7
2
18.
Henrik Quist
Wiler-Ersigen
4
3
4
7
4
19.
Jan Jelinek
Vitkovice
5
3
4
7
4
20.
Atis Blinds
RTU
4
2
5
7
14
21.
Kristians Lisovskis
RTU
4
6
0
6
2
22.
Kaspar Schmocker
Wiler-Ersigen
4
4
2
6
0
23.
Vit Hruby
Vitkovice
5
3
3
6
0
24.
Mikael Lax
SSV Helsinki
5
3
3
6
2
25.
Dave Wittwer
Wiler-Ersigen
4
3
3
6
4
26.
Victor Andersson
Storvreta
5
2
4
6
0
27.
Harri Forsten
SSV Helsinki
2
2
4
6
0
28.
Trond Karl Ringwall
Tunet IBK
5
1
5
6
6
29.
Kim Johansson
Storvreta
5
5
0
5
0
30.
Radim Polasek
Vitkovice
5
4
1
5
0
31.
Oskar Salm
SK Augur
4
4
1
5
2
32.
Andres Aamisepp
SK Augur
4
3
2
5
0
33.
Martin Tokos
Vitkovice
5
3
2
5
4
34.
Jani Karhulahti
SK Augur
4
2
3
5
0
35.
Ola Saetrang
Tunet IBK
5
2
3
5
2
36.
Rein Kivi
SSV Helsinki
5
4
0
4
0
37.
Johan Ahlberg
Team Arhus
4
4
0
4
2
38.
Simon Bichsel
Wiler-Ersigen
4
3
1
4
0
39.
Matthias Hofbauer
Wiler-Ersigen
4
2
2
4
0
40.
Janne Sjamsi
SK Augur
4
2
2
4
2
41.
Pasi Halonen
SSV Helsinki
5
1
3
4
0
42.
Michael Zurcher
Wiler-Ersigen
4
1
3
4
2
43.
Markus Huhtimo
SSV Helsinki
5
1
3
4
4
44.
Jesper Berggren
Storvreta
5
0
4
4
0
45.
Joachim Solvang
Tunet IBK
5
3
0
3
0
46.
Aaron Fagerholm
SSV Helsinki
5
3
0
3
4
47.
Jakob Drews
Storvreta
5
2
1
3
0
48.
Lasse Rolighed
Team Arhus
4
2
1
3
0
49.
Petri Halonen
SSV Helsinki
5
2
1
3
0
50.
Rainer Komi
SK Augur
4
2
1
3
0
51.
Anders Kristensen
Team Arhus
4
2
1
3
2
52.
Ivo Preiss
RTU
4
2
1
3
4
53.
Joel Kanebjork
Storvreta
5
2
1
3
4
54.
Saku Lehti
SSV Helsinki
5
1
2
3
0
55.
Olivier Hirschi
Wiler-Ersigen
4
1
2
3
0
56.
Edgars Dzeguze
RTU
4
1
2
3
0
57.
Petri Raitala
SSV Helsinki
5
1
2
3
0
58.
Timo Toivonen
SSV Helsinki
5
1
2
3
2
59.
Stefan Zyszczak
Team Arhus
4
0
3
3
0
60.
Mikko Heinilä
SK Augur
4
0
3
3
0
61.
Toms Rutkis
RTU
4
0
3
3
4
62.
Lauris Vidzis
RTU
4
2
0
2
0
63.
Uno Kraam
SK Augur
3
2
0
2
0
64.
Jiri Juhanak
Vitkovice
5
2
0
2
0
65.
Gustaf Bäckström
Storvreta
5
2
0
2
0
66.
Linus Kenny Svensson
Tunet IBK
4
2
0
2
0
67.
Patrik Suchanek
Vitkovice
5
2
0
2
6
68.
Philipp Fankhauser
Wiler-Ersigen
4
1
1
2
0
69.
Niklas Stromsten
SSV Helsinki
5
1
1
2
0
70.
Joel Krahenbuhl
Wiler-Ersigen
4
1
1
2
0
71.
Petr Kolos
Vitkovice
5
1
1
2
0
72.
Oskars Balodis
RTU
4
1
1
2
0
73.
Jonas Schneeberger
Wiler-Ersigen
4
1
1
2
2
74.
Karel Topek
Vitkovice
5
1
1
2
2
75.
Jiri Mojzisek
Vitkovice
5
1
1
2
4
76.
Thomas Rognlien
Tunet IBK
5
1
1
2
13
77.
Henrik Engelsen
Team Arhus
4
1
1
2
18
78.
Patrik Jansson
Storvreta
5
0
2
2
0
79.
Teemu Piispanen
SSV Helsinki
5
0
2
2
0
80.
Argo Kungla
SK Augur
4
0
2
2
2
81.
Morten Molby
Team Arhus
4
0
2
2
4
82.
Niklas Winroth Nelin
Storvreta
5
1
0
1
0
83.
Josef Samuelsson
Storvreta
5
1
0
1
0
84.
Peter Svensson
Storvreta
5
1
0
1
0
85.
Panu Majuri
SK Augur
3
1
0
1
0
86.
Dmitri Sevoldajev
SK Augur
4
1
0
1
0
87.
Christoffer Pahle
Team Arhus
4
1
0
1
0
88.
Eetu Sirkka
SSV Helsinki
5
1
0
1
0
89.
Morten Larsen
Team Arhus
4
1
0
1
0
90.
Oskars Firmanis
RTU
4
1
0
1
0
91.
Fabio Mutti
Wiler-Ersigen
4
1
0
1
2
92.
Jonas Goldstein
Tunet IBK
5
1
0
1
2
93.
Oldrich Sova
Vitkovice
5
1
0
1
2
94.
Michael Aas
Tunet IBK
5
1
0
1
4
95.
Martin Gulbrandsen
Tunet IBK
5
1
0
1
6
96.
Martin Hald Nissen
Team Arhus
4
0
1
1
0
97.
Mattias Samuelsson
Storvreta
5
0
1
1
0
98.
Christoffer Kyk
Team Arhus
4
0
1
1
0
99.
Maris Zicmanis
RTU
4
0
1
1
0
100.
Michael Flury
Wiler-Ersigen
4
0
1
1
0
101.
Normunds Rams
RTU
4
0
1
1
0
102.
Kare Westerlund
SSV Helsinki
5
0
1
1
0
103.
Kristjan Valk
SK Augur
1
0
1
1
0
104.
Oskars Kirkils
RTU
4
0
1
1
2
105.
Joonas Kuitunen
SSV Helsinki
5
0
1
1
2
106.
Joakim Olsson
Storvreta
5
0
1
1
2
107.
Michael Garnier
Wiler-Ersigen
4
0
0
0
2
108.
Remars Vikanis
RTU
4
0
0
0
2
109.
Jorgen Haaland
Tunet IBK
5
0
0
0
2
110.
Kristjan Kuuse
SK Augur
4
0
0
0
2
111.
Rajesh Jesper Lillebaek Holmén
Team Arhus
4
0
0
0
2
112.
Lars Harald Eide
Tunet IBK
5
0
0
0
2
113.
Staffan Jacobson
Storvreta
5
0
0
0
2
114.
Rihards Firmanis
RTU
4
0
0
0
6
Match schedule
05.10.
11:00
Group A:
Team Arhus
-
Tunet IBK
3-7
05.10.
14:00
Group B:
Vitkovice
-
SK Augur
8-3
05.10.
17:00
Group B:
Wiler-Ersigen
-
Storvreta
4-5
05.10.
20:00
Group A:
SSV Helsinki
-
RTU
10-2
06.10.
11:00
Group B:
Storvreta
-
SK Augur
15-5
06.10.
14:00
Group B:
Wiler-Ersigen
-
Vitkovice
2-2
06.10.
17:00
Group A:
SSV Helsinki
-
Team Arhus
7-2
06.10.
20:00
Group A:
RTU
-
Tunet IBK
4-8
07.10.
11:00
Group B:
Storvreta
-
Vitkovice
6-7
07.10.
14:00
Group B:
SK Augur
-
Wiler-Ersigen
4-10
07.10.
17:00
Group A:
RTU
-
Team Arhus
12-3
07.10.
20:00
Group A:
Tunet IBK
-
SSV Helsinki
3-7
08.10.
13:00
7th place:
SK Augur
-
Team Arhus
10-3
08.10.
17:00
Semi-final 1:
SSV Helsinki
-
Storvreta
3-4
08.10.
19:00
5th place:
RTU
-
Wiler-Ersigen
7-13
08.10.
20:00
Semi-final 2:
Vitkovice
-
Tunet IBK
6-2
09.10.
12:00
Bronze game:
Tunet IBK
-
SSV Helsinki
3-11
09.10.
18:00
Final:
Vitkovice
-
Storvreta
3-6
Goalkeeper statistics
Player
Team
M
S
G
%
1.
Lauris Leitis
RTU
4
1
0
100.00
2.
Henri Toivoniemi
SSV Helsinki
5
77
10
88.50
3.
Pascal Haab
Wiler-Ersigen
4
36
6
85.71
4.
Roman Ciompa
Vitkovice
5
30
5
85.71
5.
Marcel Suchanek
Vitkovice
5
74
14
84.09
6.
Christoffer Uggla Axelsson
Tunet IBK
5
62
13
82.66
7.
Viktor Klintsten
Storvreta
5
46
10
82.14
8.
Jesse Johnsson
SSV Helsinki
5
18
4
81.81
9.
Christer Ronnmark
Tunet IBK
5
78
18
81.25
10.
Andis Blinds
RTU
4
133
34
79.64
11.
Jani Parviainen
SK Augur
4
57
17
77.02
12.
Ivo Lepik
SK Augur
4
60
19
75.94
13.
Daniel Streit
Wiler-Ersigen
4
31
12
72.09
14.
Ole Henrik Hansen
Team Arhus
3
15
6
71.42
15.
Albin Engholm
Storvreta
5
28
12
70.00
16.
Preben Poulsen
Team Arhus
4
63
30
67.74
Floorball Tweets
Facebook
Tweets om #floorball OR #iffcc2016
Sponsors